Trwa ładowanie...

Jasny sygnał dla Putina z Waszyngtonu. Przekraczają "czerwone linie" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Czwartek to 463. dzień rosyjskiej inwazji. Administracja prezydenta USA Joe Bidena coraz śmielej przekracza "czerwone linie" wyznaczane przez Władimira Putina, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - ocenił w czwartek dziennik "Washington Post". Jako przykład podaje ostatnią zmianę stanowiska Białego Domu ws. samolotów F-16. Przedstawiciele amerykańskiej administracji przyznają, co prawda, że kiedyś groźby Rosji mogą zostać zrealizowane, ale na razie "wdanie się w bezpośrednią konfrontację z NATO, nie leży w jej interesie". - Nie jest w dobrej pozycji, by to zrobić - przekonują. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Jasny sygnał dla Putina z Waszyngtonu. Przekraczają "czerwone linie" Jasny sygnał dla Putina z Waszyngtonu. Przekraczają "czerwone linie" Źródło: East News
d2tegp1
d2tegp1
  • Legion "Wolność Rosji" opublikował nagranie, na którym padły słowa o wielkich planach rosyjskich rebeliantów. - Jesteśmy teraz jesteśmy na granicy naszej ojczyzny. Wkrótce przeniesiemy się do Federacji Rosyjskiej, aby zapanowała wolność, pokój i spokój - obiecują członkowie antyputinowskiej jednostki.
Trwa łączenie
21:54, 01.06.2023

"Dziękuję wszystkim przywódcom, wszystkim krajom, które nas wspierają. Dziękuję wszystkim naszym wojownikom! Dziękuję wszystkim, którzy szkolą naszych wojowników! Którzy pomagają nam z bronią! Którzy zapewniają leczenie naszym bohaterom! Dziękuję wszystkim ratownikom, wszystkim pracownikom Państwowej Służby Ratowniczej i innych służb, którzy likwidują skutki rosyjskich uderzeń! Dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy pomagają naszym wojownikom, naszym ludziom, naszemu krajowi! Dziękuję wszystkim, z którymi idziemy ramię w ramię ku naszemu zwycięstwu, ku naszemu pokojowi i ku karze dla rosyjskich terrorystów. Chwała Ukrainie!" - napisał na swoim profilu na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


21:35, 01.06.2023

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.

Ukraińskie ministerstwo odbudowy i infrastruktury powiadomiło również w czwartek, że obowiązywanie umowy zbożowej zostało wstrzymane, ponieważ Rosja zablokowała rejestrację statków we wszystkich portach Ukrainy.

21:09, 01.06.2023

Wsparcie Amerykanów dla Ukrainy się nie zachwieje, zawsze będziemy wspierać demokracje - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden w przemówieniu do nowych absolwentów Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Zasugerował, że przegrana Ukrainy może zagrozić całej Europie Wschodniej.

- Duch wolności Ukraińców nigdy nie zostanie przełamany. Oni są niesamowici. Zwykłe kobiety i mężczyźni walczący, dający swoje życie za swój kraj i swoje rodziny. Wsparcie Amerykanów dla Ukrainy nigdy się nie zachwieje. Zawsze stajemy po stronie demokracji - zawsze - mówił Biden w przemówieniu podczas ceremonii rozdania dyplomów absolwentom Air Force Academy w Colorado Springs.

- Proszę was, byście pomyśleli: co stanie się, jeśli się zachwiejemy i Ukraina upadnie? Co się stanie z Białorusią? Co z resztą Europy Wschodniej? - dodał prezydent. Zaznaczył też, że wbrew nadziejom Putina, NATO jest zjednoczone we wsparciu Ukrainy i obiecał, że do Sojuszu wkrótce dołączy też Szwecja.

21:01, 01.06.2023

Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, podpisali w czwartek na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie wspólną deklarację w sprawie szkolenia pilotów myśliwców – poinformował Pałac Elizejski. Ukraina oczekuje od Zachodu dostaw samolotów bojowych, które pomogą jej odpierać inwazję Rosji. 

20:37, 01.06.2023

Sprawę skomentował przebywający w Mołdawii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Władze lokalne muszą włączyć myślenie. Zdarzyła się tragedia - ludzie nie mogli dostać się do schronu. Wrócimy do Kijowa i nauczymy ich rozumu - powiedział Zełenski. 

20:36, 01.06.2023

Urzędnik tłumaczył, że za schrony odpowiadają jednostki, do których schrony są przypisane. Każde ukrycie ma swojego komendanta. Dodał, że nie były one dotąd stale otwarte, by nie wchodziły tam niepożądane osoby, np. bezdomni. Jednak z powodu nasilenia się rosyjskich ataków rakietami balistycznymi, schrony muszą być otwarte bez przerwy.

W nocy ze środy na czwartek, nie mogąc dostać się do zamkniętego schronu, zginęły w Kijowie trzy osoby - dwie kobiety oraz dziewięcioletnia dziewczynka. Mąż jednej z kobiet przekazał mediom, że drzwi do schronu były zamknięte.

20:35, 01.06.2023

Schrony i ukrycia w Kijowie mają być stale otwarte - powiadomiły władze stolicy Ukrainy. Prokuratura wszczęła postępowanie po tym, jak w nocy ze środy na czwartek trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku, ponieważ nie mogły dostać się do zamkniętego schronu.

- Zapadła decyzja, że mają one (schrony) być stale otwarte - poinformował w czwartek przedstawiciel departamentu bezpieczeństwa municypalnego w Kijowie Roman Tkaczuk.

20:30, 01.06.2023

Podczas ataku rakietowego w Kijowie zginęły trzy osoby. Jak informuje serwis 24tv.ua, stało się tak z powodu zamkniętego schronu w jednej z placówek medycznych. Władze obiecują ukarać winnych. Zatrzymano już trzech urzędników lokalnej administracji państwowej oraz ochroniarza placówki medycznej - poinformowała ukraińska prokuratura.

20:25, 01.06.2023

Dopóki nie będziemy mieli samolotów potrzebujemy więcej Patriotów. Dlaczego Patriotów? Ponieważ są w stanie zestrzelić wszystkie rodzaje rosyjskich rakiet. Mamy wiele innych rodzajów uzbrojenia, ale Patrioty to Patrioty - podkreślił Zełenski. 

20:24, 01.06.2023

Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zełenski spotkał się tam z przywódcami ponad 40 państw europejskich.

Zełenski zaznaczył, że w czasie poprzedzającym przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców potrzebna jest jednak pomoc w dostarczeniu większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, by bronić się przed rosyjskimi nalotami.

20:17, 01.06.2023

Niektóre kraje zachodnie ogłosiły, że dostarczą Ukrainie myśliwce F16. Ukraina chciałaby również niemieckich samolotów bojowych Eurofighter, ale większość Niemców krytycznie odnosi się do tego życzenia - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD.

Zgodnie z wynikami badania 64 proc. obywateli RFN jest przeciwnych dostawom niemieckich myśliwców na Ukrainę, a 28 proc. opowiedziało się za dostarczeniem tego uzbrojenia (plus 5 proc. w porównaniu z sondażem z lutego).

43 procent ankietowanych w badaniu uznało obecne wsparcie Ukrainy bronią za właściwe. Z drugiej strony ponad jedna trzecia (37 procent) uważa, że posuwa się ono za daleko; jest to najwyższy wynik w historii tego pytania w ARD-DeutschlandTrend. Dla 14 procent pytanych wsparcie Ukrainy w postaci broni nie idzie wystarczająco daleko. 

19:58, 01.06.2023

Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformowała w czwartek holenderska agencja ANP, powołując się na anonimowe źródła.

Czołgi mają zostać kupione od szwajcarskiej firmy, co oznacza, że rząd Holandii musiałby wpierw uzyskać zgodę władz Szwajcarii na takie zamówienie.

Ministerstwo obrony Holandii odmówiło komentarza w tej sprawie.

19:50, 01.06.2023

Prokurator MTK Karim Khan wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie, na początku marca 2022 roku. Rekomendacje dotyczące tego postępowanie wydało 39 państw. Śledztwo obejmuje zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane na Ukrainie.

NBC News przypomina, że gdy w 2017 roku MTK wszczął postępowanie w sprawie ewentualnych zbrodni popełnionych przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, administracja ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa odmówiła współpracy i nałożyła sankcje na prokurator MTK Fatou Bensoudę.

19:50, 01.06.2023

Ambasador argumentowała, że dzielenie się ważnymi informacjami z MTK nie narazi amerykańskich żołnierzy na żadne ryzyko prawne. - Powiem od razu, że będąc głównym dyplomatą do spraw międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości podjęłabym wszelkie wysiłki, aby zapewnić, że nikt z (wojskowego) personelu USA nie stanie przed MTK - dodała Van Schaack. 

19:50, 01.06.2023

Ministerstwo obrony blokuje zabiegi administracji prezydenta Joe Bidena, by udostępnić MTK informacje dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - powiedziała w środę Beth Van Schaack, ambasador misji specjalnej Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Podczas wysłuchania przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA Van Schaack zapytana, czy to Pentagon "nie współpracuje" w sprawie śledztwa dotyczącego zbrodni wojennych Rosjan odparła, że tak.

19:50, 01.06.2023

Pentagon blokuje współpracę USA z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie z obawy, że może on w przyszłości wszcząć postępowanie przeciw amerykańskim żołnierzom walczącym poza granicami kraju - podała w czwartek telewizja NBC News.

19:35, 01.06.2023

Nie słychać syren, ale biją nas od piątku. Ludzie sami opuszczają miasto. Szczerze mówiąc, jesteśmy w szoku - relacjonuje rosyjskim niezależnym mediom mieszkaniec miasta Szebiekino, położonego przy granicy z Ukrainą. Rosjanie pakują manatki i uciekają. Piszą do gubernatora, żądając, aby do ochrony przysłał prawdziwe wojsko, a nie poborowych. 

19:14, 01.06.2023

"Rosyjskie siły okupacyjne nadal ponoszą ciężkie straty na polu bitwy. To sprawia, że przekształcają obiekty cywilne w szpitale" - informuje ukraiński sztab generalny. Jako przykład podaje sanatorium dla dzieci w Melitopolu, które zostało ostatnio zamienione w szpital wojskowy. 

19:05, 01.06.2023

Zdaniem Maksima Samorukowa z Carnegie Endowment for International Peace, główne ryzyko wiąże się z tym, że wyznaczane przez Rosję "czerwone linie" zostały "zdewaluowane" i nie wiadomo, gdzie dokładnie leżą.

"Problem polega na tym, że nie znamy rzeczywistej +czerwonej linii+. Ona siedzi w głowie jednej osoby i może zmienić się z dnia na dzień" - ocenił ekspert mając na myśli Putina.

19:05, 01.06.2023

Jak odnotowuje "Washington Post", mimo stale zwiększanego poziomu pomocy dla Ukrainy, administracja Bidena ma wielu krytyków m.in. w Kongresie za zbyt ostrożne i powolne podejście do wsparcia, co w efekcie kosztowało życie wielu Ukraińców.

Przedstawiciele administracji przyznają, że groźby Rosji mogą kiedyś zostać poparte czynami. Ale zauważają jednocześnie, że słabość militarna Rosji czyni to mniej prawdopodobnym.

"Nie wydaje się, by było to w ich interesie, aby wdać się w bezpośrednią konfrontację z NATO w tej chwili. Nie są w dobrej pozycji, by to zrobić" - powiedział jeden z rozmówców gazety.

19:04, 01.06.2023

Według cytowanych przez dziennik oficjeli z administracji amerykańskiej głównym powodem jest fakt, że kolejne formułowane od początku inwazji przez Rosję "apokaliptyczne" groźby okazały się być blefem.

"To jest czynnik w procesie podejmowania decyzji. Zrobiliśmy to - nie było żadnej eskalacji, ani odpowiedzi; czy możemy zrobić następną rzecz? Stale ważymy te czynniki i to staje się najcięższą decyzją, jaką musimy podjąć" - powiedział jeden z anonimowych urzędników.

19:04, 01.06.2023

Administracja prezydenta USA Joe Bidena coraz śmielej przekracza "czerwone linie" wyznaczane przez Władimira Putina, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - ocenia w czwartek "Washington Post". Według dziennika, jest to efekt braku reakcji Rosji na kolejne takie przypadki.

"Washington Post" twierdzi, że zmiana stanowiska USA w sprawie dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy jest najnowszym przykładem przekroczenia "czerwonej linii", co wedle ostrzeżeń Putina miało "przekształcić wojnę oraz wpędzić Waszyngton i Moskwę w bezpośredni konflikt".

18:52, 01.06.2023

"Nielegalnie deportowane dzieci są poddawane brutalnym metodom wychowawczym, których celem jest systematyczne niszczenie ich ukraińskiej tożsamości” - wskazano. Militaryzacja, dezinformacja, brak możliwości nauki w języku ukraińskim są złamaniem szeregu praw dzieci, gwarantowanych przez prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne.

"Przypominamy Rosji o wynikających z prawa międzynarodowego jej zobowiązaniach do przerwania nielegalnej agresywnej wojny i zagwarantowania ochrony życia wszystkich dzieci. Wzywamy Rosję do zagwarantowania prawa dzieci do zachowania tożsamości kulturowej, przerwania przymusowych przemieszczeń i przymusowych działań, mających na celu wychowania ich, by stali się Rosjanami” – zaapelowano w oświadczeniu. Rosja, jak podkreślono, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za barbarzyńskie działania na Ukrainie.

Oświadczenie podpisały ambasady 22 krajów w Kijowie, w tym Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Norwegii, Australii, Kanady, Nowej Zelandii, a także delegatura UE.

18:51, 01.06.2023

"Rosja porywa dzieci ze szkół, z domów, z internatów. Dzieci rozłączano z rodzinami także w ramach tzw. filtracji. Bardzo mało dzieci powróciło. Trauma oderwania od bliskich będzie mieć wpływ na dzieci i ich rodziny przez całe życie” – podkreślono.

Zaznaczono też, że podczas gdy Rosja nazywa te działania "ewakuacją”, komisja śledcza ONZ ustaliła, że żaden z badanych przypadków nie był uzasadniony sytuacją bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia, a także nie spełniał wymogów międzynarodowego prawa humanitarnego. Zwrócono również uwagę, że bliscy, którzy próbują odzyskać dzieci i wywieźć je z Rosji, narażają się na niebezpieczeństwo, w tym ryzyko zatrzymania i przesłuchań.

18:51, 01.06.2023

Wzywamy Rosję do współpracy z władzami Ukrainy w celu powrotu dzieci tam, gdzie jest ich dom, na Ukrainę – napisano w oświadczeniu ambasad 23 krajów, opublikowanym na Facebooku ambasady RP w Kijowie 1 czerwca, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.

"Jesteśmy wstrząśnięci wielką nielegalną przymusową deportacją i przesiedleniem ukraińskich dzieci do Rosji oraz na kontrolowane przez Rosję terytoria Ukrainy” – napisano w oświadczeniu, przypominając nakazy aresztowania wydane w związku z tymi przestępstwami przez Międzynarodowy Trybunał Karny na prezydenta Rosji i rzeczniczkę praw dziecka w tym kraju.

Sygnatariusze apelu wskazali, że władze Ukrainy zidentyfikowały już 19 tys. dzieci, które zostały nielegalnie deportowane albo w inny sposób rozłączone z rodzicami lub opiekunami. Liczba deportowanych dzieci rośnie w ostatnim czasie w związku z przymusowym przesiedlaniem ludności z obwodu zaporoskiego.

18:40, 01.06.2023

Zawyły syreny alarmowe w graniczącym z Rosją obwodzie czernichowskim na wschodzie Ukrainy.

18:24, 01.06.2023

Ukraina zwróciła się do Niemiec o dostarczenie pocisków manewrujących Taurus. Zgodnie z informacjami ministerstwa obrony RFN wniosek strony ukraińskiej nadszedł 26 maja.

Taurus to pocisk manewrujący opracowany przez szwedzko-niemiecką firmę o tej samej nazwie. Ze względu na zasięg 500 kilometrów, byłby w stanie trafić w cele daleko za obecną linią frontu we wschodniej Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tegp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2tegp1
Więcej tematów