Alarmujące plany Kremla. Szojgu wydał już rozkaz
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał zwiększenie produkcji broni w celu szybszego dostarczania broni na front wschodni Ukrainy - poinformowało 1 maja Ministerstwo Obrony Rosji.
"Aby utrzymać wymagane tempo ofensywy, konieczne jest zwiększenie ilości i jakości dostarczanej żołnierzom broni i sprzętu wojskowego, przede wszystkim broni" - stwierdził Siergiej Szojgu w oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Obrony Rosji.
Nie podano szczegółów dotyczących rosyjskiego planu zwiększenia produkcji ani ram czasowych, w których Rosja może zacząć obserwować szybsze dostawy na front wschodni Ukrainy. Rosyjski plan zwiększenia produkcji broni zbiega się z oczekiwaną rosyjską ofensywą, która według Kijowa rozpocznie się pod koniec maja lub na początku czerwca.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pomoc dla Ukrainy
Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że amerykańska decyzja o wysłaniu Ukrainie rakiet ATACMS "będzie inspiracją dla innych". - To chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy wspierali Ukrainę - mówiła obecna na konferencji szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
Na wspólnej konferencji prasowej Sikorskiego i Baerbock w Słubicach padło m.in. pytanie o możliwość dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciężka artyleria na granicy. Symulacja obrony przesmyku suwalskiego
Szefowa niemieckiej dyplomacji stwierdziła, że "to chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, abyśmy wspierali Ukrainę". - Dlatego mogę się do tego tylko przyłączyć. Widziałam to w Odessie i innych miejscach, w których byłam, jak ważna jest obrona przeciwlotnicza oraz systemy, które dostarczaliśmy - m.in. Patrioty. Dlatego właśnie szczególnie minister obrony i ja niedawno wszczęliśmy nową inicjatywę, aby na świecie i w Europie postarać się, jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą - powiedziała. Dodała, że - w sprawie dostawy Taurusów - w Niemczech trwa debata, a rząd próbuje wypracować wspólną decyzję.
W ubiegłym tygodniu agencja dpa informowała, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza pozostać przy swoim sprzeciwie dla dostawy pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, nawet jeśli USA miałyby dostarczyć pociski ATACMS o zasięgu 300 kilometrów. Scholz, zapytany o to w ubiegłą środę na konferencji z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, odpowiedział: jeśli chodzi o Taurusa, "moja decyzja się nie zmieni".
W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA potwierdził, że Waszyngton dostarczył Kijowowi część rakiet ATACMS jeszcze w marcu. Jak wówczas oznajmił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina dysponuje już "znaczącą" liczbą tych pocisków.
Przeczytaj także:
Źródło: kyivindependent.com/PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski