Alarmujące plany Kremla. Szojgu wydał już rozkaz
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał zwiększenie produkcji broni w celu szybszego dostarczania broni na front wschodni Ukrainy - poinformowało 1 maja Ministerstwo Obrony Rosji.
02.05.2024 | aktual.: 02.05.2024 10:26
"Aby utrzymać wymagane tempo ofensywy, konieczne jest zwiększenie ilości i jakości dostarczanej żołnierzom broni i sprzętu wojskowego, przede wszystkim broni" - stwierdził Siergiej Szojgu w oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Obrony Rosji.
Nie podano szczegółów dotyczących rosyjskiego planu zwiększenia produkcji ani ram czasowych, w których Rosja może zacząć obserwować szybsze dostawy na front wschodni Ukrainy. Rosyjski plan zwiększenia produkcji broni zbiega się z oczekiwaną rosyjską ofensywą, która według Kijowa rozpocznie się pod koniec maja lub na początku czerwca.
Pomoc dla Ukrainy
Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że amerykańska decyzja o wysłaniu Ukrainie rakiet ATACMS "będzie inspiracją dla innych". - To chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy wspierali Ukrainę - mówiła obecna na konferencji szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
Na wspólnej konferencji prasowej Sikorskiego i Baerbock w Słubicach padło m.in. pytanie o możliwość dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szefowa niemieckiej dyplomacji stwierdziła, że "to chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, abyśmy wspierali Ukrainę". - Dlatego mogę się do tego tylko przyłączyć. Widziałam to w Odessie i innych miejscach, w których byłam, jak ważna jest obrona przeciwlotnicza oraz systemy, które dostarczaliśmy - m.in. Patrioty. Dlatego właśnie szczególnie minister obrony i ja niedawno wszczęliśmy nową inicjatywę, aby na świecie i w Europie postarać się, jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą - powiedziała. Dodała, że - w sprawie dostawy Taurusów - w Niemczech trwa debata, a rząd próbuje wypracować wspólną decyzję.
W ubiegłym tygodniu agencja dpa informowała, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz zamierza pozostać przy swoim sprzeciwie dla dostawy pocisków manewrujących Taurus dla Ukrainy, nawet jeśli USA miałyby dostarczyć pociski ATACMS o zasięgu 300 kilometrów. Scholz, zapytany o to w ubiegłą środę na konferencji z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, odpowiedział: jeśli chodzi o Taurusa, "moja decyzja się nie zmieni".
W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA potwierdził, że Waszyngton dostarczył Kijowowi część rakiet ATACMS jeszcze w marcu. Jak wówczas oznajmił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina dysponuje już "znaczącą" liczbą tych pocisków.
Przeczytaj także:
Źródło: kyivindependent.com/PAP