Trwa ładowanie...

Hamas ma tydzień. Izrael postawił ultimatum

Izrael dał Hamasowi tydzień na przyjęcie oferty w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. W przeciwnym razie rozpocznie się operacja w Rafah - podał w piątek "Wall Street Journal", powołując się na egipskich urzędników. Palestyńska organizacja terrorystyczna chce długoterminowego rozejmu.

Izrael postawił ultimatum. Hamas ma tydzień na podjęcie decyzjiIzrael postawił ultimatum. Hamas ma tydzień na podjęcie decyzjiŹródło: Getty Images, fot: Handout
d1jqbss
d1jqbss

Jak donosi "WSJ", Egipt współpracował z Izraelem w sprawie złożonej w ubiegły weekend nowej propozycji porozumienia w sprawie zawieszenia broni, lecz szef zbrojnego skrzydła Hamasu Jahja Sinwar dotąd na nią nie odpowiedział.

W ostatni piątek, dyrektor CIA, Bill Burns, udał się do Kairu na spotkanie z przedstawicielami Egiptu. Tematem rozmów było omówienie propozycji porozumienia. Hamas z kolei zapowiedział, że również wydeleguje do Egiptu swoją grupę negocjatorów.

Jak podaje "WSJ", powołując się na źródła wśród egipskich urzędników, palestyńska organizacja dąży do uzyskania długoterminowego zawieszenia broni. Dodatkowo Hamas oczekuje gwarancji ze strony Stanów Zjednoczonych, że Izrael będzie przestrzegał warunków porozumienia. Palestyńscy terroryści wyrażają obawy, że obecna oferta jest zbyt ogólnikowa i daje Izraelowi możliwość wznowienia działań zbrojnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unia Europejska zmierza w dobrym kierunku? "Zostało to wymuszone"

Negocjacje nt. zawieszenie broni

Według informacji przekazanych przez "WSJ" negocjowana propozycja zakłada początkowe zawieszenie broni na okres 40 dni. W tym czasie planowane jest uwolnienie 33 zakładników oraz rozpoczęcie negocjacji dotyczących możliwości przedłużenia zawieszenia broni, oraz kolejnych wymian więźniów. Następna faza negocjacji miałaby na celu umożliwienie zawieszenia broni na okres do jednego roku.

d1jqbss

Mimo że premier Izraela, Benjamin Netanjahu, publicznie zapowiedział przeprowadzenie dużej operacji wojskowej w Rafah, ostatnim bastionie Hamasu, to za zamkniętymi drzwiami sygnalizuje, że może ona zostać odłożona na nieokreślony czas, jeśli dojdzie do długoterminowego rozejmu. Izraelczycy jednocześnie grożą, że operacja zostanie rozpoczęta wkrótce, jeśli Hamas nie zaakceptuje propozycji do następnego piątku, 10 maja.

Stany Zjednoczone od dawna sprzeciwiają się operacji w Rafah, obawiając się, że tylko zaostrzy ona kryzys humanitarny i doprowadzi do śmierci wielu cywilów, którzy tam się schronili.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jqbss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1jqbss
Więcej tematów