Trwa ładowanie...
d3yka9r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefowie MSZ państw NATO podpisali protokół o przystąpieniu Czarnogóry

• Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego
• Zostanie ona pełnoprawnym członkiem NATO po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (AFP, Fot: JOHN THYS)
d3yka9r

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił podczas ceremonii, że odbywa się ona na dwa dni przed 10. rocznicą odzyskania przed Czarnogórę niepodległości. - Przez te 10 lat Czarnogóra przeszła długą drogę, reformując prawo, budując instytucje i wracając do społeczności międzynarodowej - powiedział. Zaznaczył, że była jugosłowiańska republika wysyłała swoich żołnierzy na misje prowadzone przez NATO, UE i ONZ.

- Osiągnięcia Czarnogóry jasno pokazują, że drzwi do NATO pozostają otwarte - zadeklarował Stoltenberg podczas ceremonii w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z kolei premier Czarnogóry Milo Djukanović powiedział, że ceremonia jest najlepszym potwierdzeniem, że jego kraj przed dekadą wybrał właściwą drogę. - Chcemy stabilnej, demokratycznej i rozwiniętej wieloetnicznej Czarnogóry w ramach społeczności euroatlantyckiej - zadeklarował.

d3yka9r

Djukanović ocenił też, że przystąpienie jego kraju do NATO wpłynie na stabilizację regionu, który - jak powiedział - ma reputację niestabilnego. Jak dodał, integracja oznacza stabilizowanie Bałkanów Zachodnich.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach, w tym na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie, będzie ona miała status obserwatora lub państwa zaproszonego.

Stoltenberg nie chciał spekulować, jak długo potrwa proces ratyfikacji, ale przypomniał, że ostatnim razem zajęło to około roku. Jednocześnie Stoltenberg zaznaczył, że oczekuje od Czarnogóry kontynuacji reform. - To nie koniec, lecz początek drogi Czarnogóry jako członka najbardziej udanego sojuszu w historii. To dobre dla Czarnogóry, ale także wymaga od niej kontynuacji wdrażania reform - powiedział.

Także Djukanović obiecał dalsze reformy, szczególnie w zakresie rządów prawa oraz w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i korupcji, a także działania na rzecz wzmocnienia społecznego poparcia dla członkostwa w NATO w samej Czarnogórze.

d3yka9r

Protokół w imieniu Polski podpisał szef MSZ Witold Waszczykowski. Ministerstwo zaznaczyło w czwartek, że podpisanie protokołu będzie podkreśleniem aktualności polityki otwartych drzwi do NATO. Stoltenberg oraz przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute mówili tego dnia, że rozszerzenie NATO o Czarnogórę potwierdza, iż drzwi do NATO są otwarte. Obaj nazwali to wydarzenie historycznym.

Decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu zapadła na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w grudniu 2015 roku.

d3yka9r

Podziel się opinią

Share

d3yka9r

d3yka9r
Więcej tematów