Trwa ładowanie...
d2ekbjz
16-03-2010 15:20

Szef Rządowego Centrum Legislacji przed komisją hazardową

Komisja śledcza ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej po południu rozpoczęła przesłuchanie szefa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka.

d2ekbjz
d2ekbjz

Wniosek o wezwanie Berka przed komisję złożył Zbigniew Wassermann (PiS). Jego zdaniem Berek miałby mówić o przebiegu procesu legislacyjnego projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2008 r. Jak wynika z materiałów dostępnych komisji, 11 marca 2008 roku minister finansów Jacek Rostowski skierował do szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego pismo informujące o zamiarze podjęcia prac nad opracowaniem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Minister wskazywał w nim m.in. na konieczność pozyskania dodatkowych środków na budowę obiektów EURO 2012 przez poszerzenie katalogu gier, w przypadku których obowiązują dopłaty, o niemalże wszystkie gry.

Nowelizacja miała także przenieść kompetencje dotyczące zezwoleń i nadzoru nad rynkiem hazardowym do administracji celnej. Regulacja - w pierwotnej wersji - likwidowałaby ponadto przepisy dotyczące limitów lokalizacyjnych ograniczających prowadzenie działalności przez firmy działające na rynku gier i zakładów.

d2ekbjz

Z dostępnych komisji śledczej materiałów CBA wynika, że w związku z pracami nad projektem nowelizacji ustawy hazardowej biznesmenom z branży hazardowej zależało, aby nie został rozszerzony katalog gier objętych dopłatami (chodziło o gry spoza monopolu państwowego, czyli np. na automatach).

Według b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, materiały zebrane przez Biuro wskazują, że biznesmeni kontaktowali się w tej kwestii z politykami PO Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Drzewieckim, którzy mieli działać na ich rzecz.

W sprawie dopłat Mirosław Drzewiecki - jako minister sportu - wysłał cztery pisma do resortu finansów. Dwa w 2008 r. - w jednym z nich (z kwietnia) stwierdził niecelowość wprowadzenia rozszerzenia katalogu gier objętych dopłatami, w drugim (z maja) opowiedział się jednak za ich wprowadzeniem. Również w 2009 r. Drzewiecki napisał dwa razy do MF w sprawie dopłat: 30 czerwca w sprawie wykreślenia dopłat z projektu i 2 września, kiedy to zmienił stanowisko, wycofał się z wcześniejszych uwag i sprawę dopłat pozostawił do decyzji ministra finansów.

d2ekbjz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ekbjz
Więcej tematów