Trwa ładowanie...

Szczyt ws. Brexitu. Donald Tusk stawia twarde warunki: trzeba uporządkować przeszłość

Wszyscy chcemy silnych przyszłych relacji z Wielka Brytanią, ale zanim przejdziemy do rozmów na ten temat musimy uporządkować przeszłość - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu w sprawie Brexitu.
Share
Szczyt ws. Brexitu. Donald Tusk stawia twarde warunki: trzeba uporządkować przeszłość
Źródło: PAP, Fot: PAP
d1ot4dn

- Zanim będziemy dyskutować o przyszłości, musimy uporządkować kwestie dotyczące przeszłości. Zajmiemy się tym z prawdziwą troską - powiedział Tusk.

- Potrzebujemy solidnych gwarancji dla wszystkich obywateli i ich rodzin, którzy po obu stronach będą dotknięci Brexitem. To musi być pierwszy priorytet dla UE i Zjednoczonego Królestwa. Komisja już przygotowała precyzyjną i detaliczną listę praw obywateli, które chcemy chronić - dodał.

Brexit jest głównym tematem rozmów liderów 27 krajów UE.

Zaznaczył, że dla szefów państw i rządów 27 krajów UE w pierwszej kolejności będzie się liczyć kwestia rozliczenia zobowiązań, jakie Londyn podjął, będąc w UE.

d1ot4dn

Szef Rady Europejskiej zwracał uwagę, że "27" musi pozostać zjednoczona.

Brexit. Co to oznacza dla Polaków? Zobacz materiał wideo

Pierwszy szczyt Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii

Liderzy 27 krajów UE spotkają się po raz pierwszy na formalnym szczycie w okrojonym składzie bez Wielkiej Brytanii, by przyjąć wytyczne do negocjacji związanych z opuszczeniem przez ten kraj UE.

Po tym jak szefowie państw i rządów przyjmą wytyczne, Komisja Europejska trzeciego maja przedstawi propozycje mandatu negocjacyjnego. Ma on zostać przyjęty przez unijnych ministrów ds. europejskich 22 maja. Same negocjacje mają ruszyć dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które obędą się 8 czerwca.

d1ot4dn

Podziel się opinią

Share
d1ot4dn
d1ot4dn
Więcej tematów