Trwa ładowanie...
d3rfw75

Brexit

Najnowsze informacje
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy w referendum zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Było to wielkie zaskoczenie, ponieważ większość sondaży dawała zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w UE zwycięstwo. Tuż przed rozpoczęciem głosowania sondaże mówiły, że opuszczenie Unii poprze 48 proc. głosujących.

W referendum w Wielkiej Brytanii zwyciężyli zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej. Brexit poparło 17,4 mln Brytyjczyków, czyli 51,9 proc. wszystkich głosujących. Po ogłoszeniu wyników referendum premier, David Cameron, podał się do dymisji. Referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej rozpisał Cameron, choć sam był zwolennikiem pozostania kraju w strukturach europejskich.

W komentarzach po referendum europejscy przywódcy komentowali, że wynik referendum jest ogromnym zaskoczeniem, a Unia powinna przeanalizować przyczyny decyzji Brytyjczyków i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Brexit ożywił na nowo dyskusje o niepodległości Szkocji. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji. Dodała też, że nadal trwa dyskusja ws. przyszłości Szkocji w UE. Z danych brytyjskiej komisji wyborczej wynika, w Szkocji odsetek zwolenników pozostania w UE był największy w całej Wielkiej Brytanii.

Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ws. Brexitu mogą potrwać dwa lata, ale rozpoczną się po tym jak, Wielka Brytania złoży oficjalny wniosek o wystąpienie z Unii Europejskiej. Przed tym, brytyjski parlament musi przegłosować wyjście z UE, ale na razie tego nie zrobił.
Brexit spowodował zmianę na stanowisku premiera w Wielkiej Brytanii. Została nim Theresa May, która ma wyprowadzić kraj z Unii.

d3rfw75

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3rfw75
d3rfw75
d3rfw75
Więcej tematów
d3rfw75