Trwa ładowanie...

Szczyt NATO. Blisko 48 mln zł dla służb na zabezpieczenie

Do Warszawy przyjedzie 58 delegacji z całego świata

Szczyt NATO. Blisko 48 mln zł dla służb na zabezpieczenie
d4iq73a
d4iq73a

Prawie 48 mln zł przeznaczono dla służb MSWiA na zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie. Środki te wydano m.in. na samochody dla oddziałów antyterrorystycznych, sprzęt pirotechniczny i łączności oraz mobilne urządzenia do kontroli granicznej.

Dodatkowe środki dla policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, zabezpieczono w specustawie na szczyt NATO oraz ustawie budżetowej. Kupiony przez służby mundurowe nowy sprzęt będzie wykorzystany także podczas Światowych Dni Młodzieży i wizyty w Polsce papieża Franciszka.

Policja z przeznaczonych środków na zabezpieczenie szczytu NATO ma do dyspozycji 23,7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup 21 samochodów dla oddziałów antyterrorystycznych, 14 samochodów dla oddziałów prewencji oraz sprzęt pirotechniczny.

Straż Graniczna wydała 13,7 mln zł na mobilne urządzenia do kontroli granicznej. Od 4 lipca do 2 sierpnia - na mocy rozporządzenia MSWiA - zostanie wprowadzona kontrola na granicach wewnętrznych Polski. Zostanie także wyznaczonych 285 miejsc, w których będzie prowadzona mobilna kontrola graniczna z wykorzystaniem tzw. schengenbusów. To pojazdy wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

d4iq73a

Biuro Ochrony Rządu na zabezpieczenie szczytu NATO otrzymało 16,6 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup m.in. sprzętu pirotechnicznego, sprzętu łączności, 20 samochodów reprezentacyjnych.

Państwowa Straż Pożarna otrzymała 14,5 mln zł na zakup m.in. sprzętu łączności i sprzętu medycznego. Strażacy odpowiadają m.in. za sprawdzenie pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów, które będą wykorzystywane podczas szczytu NATO oraz hoteli.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie państwa około 160 mln zł. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy , przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

d4iq73a

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

Źrodło: PAP

d4iq73a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iq73a
Więcej tematów