System szczepień. Dworczyk i Niedzielski zdradzają szczegóły

Rząd informuje o zmianach w systemie szczepień. Formularz rejestracyjny ma być prostszy do wypełnienia, a konsultacja lekarska "tylko w przypadku wątpliwości". - Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz. Teraz lista zawodów będzie 10 razy większa - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

System szczepień. Dworczyk i Niedzielski zdradzają szczegóły
Źródło zdjęć: © East News
Piotr Białczyk

09.04.2021 | aktual.: 09.04.2021 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował o uproszczeniu w kwalifikacji na szczepienia. Wprowadzony zostanie łatwiejszy do wypełnienie kwestionariusz, z kolei konsultacja lekarska będzie przysługiwać "tylko w przypadku wątpliwości".

Rząd chwali się także, że ma niski współczynnik utylizacji szczepionek (0,09 proc.), co przekłada się na jeden z najniższych wskaźników w całej Europie. - Na tle innych krajów mamy świetne wyniki i warto to podkreślać. Tylko 1 szczepionka na 1000 jest utylizowana - mówił Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Ministrów dodał, że jeszcze w piątek zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające dostęp do szczepień i kwalifikacji do szczepień dla nowych zawodów.

- Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz - była to polska specyfika - teraz lista zawodów będzie 10 razy większa. Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia i ma to pozytywny wpływ na ich tempo - tłumaczył minister Dworczyk.

Koronawrius. Kolejne zawody uzyskają prawo do szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 komentował zmienność harmonogramu szczepień. - Jeżeli po uruchomieniu rejestracji na szczepienia kolejnych roczników zabraknie terminów, wtedy możemy na jeden-dwa dni wstrzymać ten proces; jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie, możemy przyśpieszać rejestrację - dodał szef KPRM.

Obraz
© WP

Poszerzona zostanie także mapa z punktami szczepień. - W ostatnich dniach samorządy, na prośbę rządu, za pośrednictwem wojewodów, przesłały informacje o możliwości utworzenia nowych punktów szczepień - wpłynęło kilkaset propozycji z całej Polski. Dziękujemy samorządowcom za gotowość i zaangażowanie - mówił Dworczyk. Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia będzie analizować propozycje samorządów pod kątem "realnych potrzeb i efektywności całego systemu". Na początku tygodnia pojawi się uzupełniona mapa punktów szczepień "dostosowana do populacji na danym obszarze".

Minister zdrowia na początku swojej wypowiedzi ujawnił piątkowy raport COVID-19. - W piątek odnotowano ponad 28 tys. przypadków zakażeń i ponad 700 zgonów. Mamy do czynienia z trudną sytuacją, pandemia nadal jest zagrożeniem - mówił Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wyliczył nowe grupy zawodowe, które na mocy rozporządzenia będą przeprowadzać szczepienie. Preparaty przeciw COVID-19 będzie mógł aplikować:

  • lekarz;
  • lekarz stomatolog;
  • felczer;
  • pielęgniarka;
  • położna;
  • ratownik medyczny;
  • diagnosta laboratoryjny;
  • farmaceuta;
  • fizjoterapeuta;
  • studenci 5. i 6. roku kierunku lekarskiego i 3. roku studiów 1. stopnia pielęgniarskich pod opieką lekarza.

Koronawirus. Minister zdrowia po tekście WP: będzie kontrola w NFZ

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia odniósł się do informacji Wirtualnej Polski. Nasz reporter Mariusz Gierszewski ujawnił, że w jednym z punktów szczepień w Rzeszowie wydano decyzję o wielokrotnym użyciu jednorazowych strzykawek.

- Poprosiłem prezesa NFZ o wyjaśnienie tej sytuacji w trybie kontrolnym. Niestety te informacje, które pojawiają się w kontekście ośrodka w Rzeszowie są bardzo niepokojące. Nie ma żadnej tolerancji dla niezachowywania zasad bezpieczeństwa, dlatego NFZ wkrótce to zweryfikuje - zapewnił Adam Niedzielski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (281)