SpołeczeństwoŚwięto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Krakowie

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Krakowie

W tym roku obchody 11 listopada mają mieć wyjątkowy charakter z powodu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Krakowie, podobnie jak w innych miastach, od rana będą odbywały się uroczystości z udziałem władz na szczeblu lokalnym. W oficjalnych wydarzeniach weźmie udział wybrany na kolejną kadencję prezydent Jacek Majchrowski.

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Krakowie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Święto Niepodległości 2018 – oficjalne uroczystości w Krakowie

Obchody Święta Niepodległości 2018 w Krakowie rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej o uroczystej mszy świętej, którą o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej odprawi metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. O godz. 12.00 w katedrze, na Rynku Głównym i w Krakowskiej Operze Kameralnej będzie można wziąć udział w zbiorowym śpiewaniu hymnu państwowego w ramach narodowej akcji "Niepodległa do hymnu". Po wspólnym wykonaniu "Mazurka Dąbrowskiego" wojewoda małopolski i inni uczestnicy nabożeństwa na Wawelu złożą kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, a następnie w uroczystym przemarszu wyruszą przez Drogę Królewską na pl. Matejki, gdzie będzie miała miejsce druga część oficjalnych obchodów 11 listopada. Pochód zostanie poprzedzony oddziałem kawalerzystów w historycznych mundurach.

O godz. 12.45 przed Grobem Nieznanego żołnierza poza tradycyjnym apelem pamięci z salwą honorową i przemówieniami odbędzie się ceremonialne nadanie wysokich odznaczeń państowych.

11 listopada Kraków – wydarzenia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w Krakowie, którego historia ściśle wiąże się z pamiętnymi wydarzeniami 1918 roku, będzie obchodzone z dużym rozmachem. Pierwsze wystawy i spektakle związane z okrągłą rocznicą zaczęto organizować już w drugiej połowie stycznia. Wiosną i latem krakowiacy uczestniczyli w happeningach, ekspozycjach, korowodach, widowiskach multimedialnych, wykładach, konferencjach, koncertach, piknikach rodzinnych i innych imprezach jubileuszowych. W Dzień Niepodległości:

  • na Rynku Głównym o godz. 17.00 odbędzie się 70. Lekcja Śpiewania "Radosna niepodległości". Krakowska publiczność zawtóruje artystom z kabaretu Loch Camelot, którzy zaprezentują pełen repertuar pieśni legionowych, wojennych i patriotycznych (m.in. "My, Pierwsza Brygada" i "Czerwone maki na Monte Cassino"). Na lekcję przygotowano 8 tysięcy śpiewników, a także konkursy z nagrodami. Do wygrania będą m.in. czapki krakuski,
  • w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 19.00 rozpocznie się koncert pianisty Pawła Kaczmarczyka, który zaprezentuje utwory ze swojego nowego albumu zatytułowanego Kaczmarczyk vs. Paderewski – "Tatra". Kompozycje inspirowane "Albumem Tatrzańskim" Ignacego Jana Paderewskiego, czyli jednego z Ojców Niepodległości, wybrzmią w aranżacjach folkowo-jazzowych. Oprócz Kaczmarczyka na scenie pojawią się również Michał Barański, Tomasz Torres, Mr Krime oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
  • w Kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie o godz. 19.00 zostanie zorganizowany koncert "Pieśni oręża polskiego – od Bogurodzicy po Mazurek Dąbrowskiego" w wykonaniu Męskiego Kwartetu Wokalnego Triplum.

11 listopada – Krakowski Bieg Niepodległości 2018

W Święto Niepodległości 2018 już po raz piąty wystartuje Krakowski Bieg Niepodległości pod honorowym patronatem prezydenta miasta. Trasę o długości 11 kilometrów wyznaczono przez:

al. Focha – ul. Emaus – ul. Gryfity – ul. Królowej Jadwigi – ul. Kościuszki – ul. Flisacką – Bulwary Wiślane – kładkę o. Bernatka – Bulwary Wiślane – ul. Rollego – Most Retmański – Bulwary Wiślane do ul. Zielińskiego – ul. Zielińskiego i Most Zwierzyniecki – ul. Malczewskiego – ul. Zaścianek – ul. Malczewskiego – al. Focha.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy (amatorzy i profesjonaliści, najmłodsi i seniorzy), ponieważ zaplanowano nie tylko bieg główny, ale również pomniejsze, m.in. Krakowską Milę Niepodległości oraz zawody biegowe dla dzieci. Umowna mila w tych wyjątkowych okolicznościach będzie mierzyła 1918 metrów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)