Trwa ładowanie...
d33ustg

Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra

Susza, która już panuje w Polsce, może być najbardziej dotkliwa od 50 lat. - Możemy mieć suszę najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem - alarmuje szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra
Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra (East News)
d33ustg

O najnowszych prognozach dotyczących suszy minister mówił na antenie Radia Plus. - Biorąc pod uwagę, to co się w ostatnim roku działo w Polsce, jeśli chodzi o poziomy wód i katastrofalnie niski stan wody odnotowany na Wiśle, czyli 33 cm, musimy naprawdę przygotować się pod kątem suszy - ostrzegał Marek Gróbarczyk.

Dodał, że wszystko wskazuje na to, że czeka nas sucha wiosna z małą sumą opadów, nawet jeśli w ciągu roku suma się zrównoważy.

- Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć suszę chyba najbardziej w swojej mocy najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem - mówił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - To będzie trudna wiosna - dodał.

d33ustg

Zobacz też: "Tam jest po prostu zbrodnia". Małgorzata Kidawa-Błońska liczy, że debata nie będzie w TVP

Przeczytaj też: Koronawirus z Chin. Obiecujące wyniki podania leków na HIV i grypęSternal

Gróbarczyk powiedział również na antenie Radia Plus, że rząd PiS rozpocznie w tym roku program rozwoju retencji.

d33ustg

Mówiąc o sposobach przeciwdziałania skutkom suszy, wskazał na potrzebę kumulowania wody w istniejących zbiornikach retencyjnych i jej stopniowym uwalnianiu w najgorszym okresie.

Susza w Polsce. Minister zapowiada dofinansowanie budowy studni przy domach

Minister zapowiadał również programy dla osób prywatnych. Chodzi o dofinansowanie budowy własnych studni głębinowych przy domach oraz prac melioracyjnych dla rolników.

d33ustg

Jak przypomina Radio Plus, Polska gromadzi ok. 4 mld m sześc. wody, czyli właśnie wspomniane ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33ustg

Podziel się opinią

Share
d33ustg
d33ustg
Więcej tematów