Trwa ładowanie...

Superbakteria z Indii obecna w Polsce. Jest coraz bardziej niebezpieczna

- Właśnie straciliśmy kontrolę nad superbakterią antybiotykooporną Klebsiella pneumoniae - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Ta informacja jest tym bardziej niepokojąca, że bakteria może doprowadzić do śmierci.
Share
Bakteria Klebsiella pneumoniae jest oporna na leki
Bakteria Klebsiella pneumoniae jest oporna na lekiŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
dvqr5e4

Klebsiella pneumoniae - to bakteria pochodząca z Indii, która niestety zadomowiła się w Polsce. Choć przybyła do naszego kraju kilka lat temu, jej obecność jest coraz bardziej odczuwalna.

Liczba zachorowań rośnie w zatrważającym tempie. - Między rokiem 2015 a 2016 niemal trzykrotnie wzrosło zakażenie - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Co więcej, szpitale nie radzą sobie z bakterią, bo nie przestrzegają procedur sanitarnych. Do tego brakuje personelu i pomieszczeń do izolacji.

O sprawie informuje TVN 24. - Na terenie Warszawy liczba zakażeń wzrosła na tyle dużo, że Krajowy Ośrodek Referencyjny, który zajmuje się tego typu problemami, przestał podawać na bieżąco liczbę pacjentów - powiedział dr Tomasz Ozorowski, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej.

dvqr5e4

W 2015 roku w Polsce superbakterią zakaziło się 470 osób, rok później aż 1780, a w pierwszym półroczu 2017 roku już 2404 osoby.

*Zobacz także: Katastrofa ekologiczna w Gdańsku. Miasto już ją odczuwa *

Wyjątkowo niebezpieczna

Superbakteria może wywołać zapalenie płuc, opon mózgowych, a nawet sepsę. - Zakażenie taką bakterią może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku godzin - stwierdził prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

dvqr5e4

Jak powiedział z kolei prof. Anatol Panasiuk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, w szpitalach "cały sprzęt, który znajduje się w danej sali, łóżko, aparaty, monitory są oddawane do centralnej sterylizatorni".

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Uspokaja. - Mamy niezłe laboratoria, które diagnozują bakterie lekooporne i po drugie wdrażamy programy, które starają się uświadomić lekarzom wagę oszczędnego gospodarowania antybiotyków - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Dr Ozorowski twierdzi jednak, że "już w tej chwili możemy prawdopodobnie mówić o tak zwanej endemii, czyli trwałym zakorzenieniu się drobnoustroju". - Prawdopodobnie na terenie Warszawy będzie bardzo trudno wygasić problem jego rozprzestrzenia się - ocenił.

Źródło: TVN 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvqr5e4

Podziel się opinią

Share
dvqr5e4
dvqr5e4
Więcej tematów