Trwa ładowanie...

Superbakteria z Indii obecna w Polsce. Jest coraz bardziej niebezpieczna

- Właśnie straciliśmy kontrolę nad superbakterią antybiotykooporną Klebsiella pneumoniae - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Ta informacja jest tym bardziej niepokojąca, że bakteria może doprowadzić do śmierci.

Superbakteria z Indii obecna w Polsce. Jest coraz bardziej niebezpiecznaŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d3p0s0i
d3p0s0i

Klebsiella pneumoniae - to bakteria pochodząca z Indii, która niestety zadomowiła się w Polsce. Choć przybyła do naszego kraju kilka lat temu, jej obecność jest coraz bardziej odczuwalna.

Liczba zachorowań rośnie w zatrważającym tempie. - Między rokiem 2015 a 2016 niemal trzykrotnie wzrosło zakażenie - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Co więcej, szpitale nie radzą sobie z bakterią, bo nie przestrzegają procedur sanitarnych. Do tego brakuje personelu i pomieszczeń do izolacji.

O sprawie informuje TVN 24. - Na terenie Warszawy liczba zakażeń wzrosła na tyle dużo, że Krajowy Ośrodek Referencyjny, który zajmuje się tego typu problemami, przestał podawać na bieżąco liczbę pacjentów - powiedział dr Tomasz Ozorowski, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej.

W 2015 roku w Polsce superbakterią zakaziło się 470 osób, rok później aż 1780, a w pierwszym półroczu 2017 roku już 2404 osoby.

Zobacz także: Katastrofa ekologiczna w Gdańsku. Miasto już ją odczuwa

Wyjątkowo niebezpieczna

Superbakteria może wywołać zapalenie płuc, opon mózgowych, a nawet sepsę. - Zakażenie taką bakterią może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku godzin - stwierdził prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

d3p0s0i

Jak powiedział z kolei prof. Anatol Panasiuk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, w szpitalach "cały sprzęt, który znajduje się w danej sali, łóżko, aparaty, monitory są oddawane do centralnej sterylizatorni".

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Uspokaja. - Mamy niezłe laboratoria, które diagnozują bakterie lekooporne i po drugie wdrażamy programy, które starają się uświadomić lekarzom wagę oszczędnego gospodarowania antybiotyków - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Dr Ozorowski twierdzi jednak, że "już w tej chwili możemy prawdopodobnie mówić o tak zwanej endemii, czyli trwałym zakorzenieniu się drobnoustroju". - Prawdopodobnie na terenie Warszawy będzie bardzo trudno wygasić problem jego rozprzestrzenia się - ocenił.

Źródło: TVN 24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p0s0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p0s0i
Więcej tematów