PolskaSondaż CBOS. Polacy mają coraz gorsze zdanie o Kościele katolickim

Sondaż CBOS. Polacy mają coraz gorsze zdanie o Kościele katolickim

Centrum Badań Opinii Społecznej opublikowało najnowszy sondaż zaufania do instytucji publicznych. Oprócz opinii na temat pracy Sejmu, Senatu czy prezydenta, respondenci ujawnili swoje zdanie na temat Kościoła katolickiego. I nie są one optymistyczne dla duchownych, którzy obradują w Łodzi.

Sondaż CBOS - Polacy wyrazili swoje zdanie na temat Kościoła katolickiego
Sondaż CBOS - Polacy wyrazili swoje zdanie na temat Kościoła katolickiego
Źródło zdjęć: © PAP | PAP, Grzegorz Michałowski
Piotr Białczyk

06.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:05

CBOS w najnowszym sondażu wskazuje, że poparcie dla instytucji kościelnych regularnie spada, a widoczną różnicę odnotowano już od ostatniego badania. "(Wyniki - red.) są one obecnie jednymi z najgorszych w ostatnim ćwierćwieczu" - czytamy w rankingu.

I tak - 49 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiada się o Kościele katolickim - to spadek o 8 punktów proc. w stosunku do marcowego sondażu. Przeciwne zdanie ma 41 proc. pytanych - tutaj z kolei odnotowano wzrost o 9 punktów proc. CBOS zwraca uwagę na "zbliżony rozkład ocen zarejestrowany w maju ubiegłego roku". To właśnie wtedy wyemitowano film braci Sekielskich ujawniających przykłady pedofilii w Kościele.

Sondaż CBOS o Kościele. Kto jest najbardziej zadowolony, kto ufa najmniej?

Po "Tylko nie mów nikomu" sprawą pedofilii próbowała zająć się Konferencja Episkopatu Polski, jednak przygotowany przez instytucję raport nie przyniósł pożądanych efektów. Rok później Tomasz i Marek Sekielscy opublikowali dokument "Zabawa w chowanego". Dopiero w połowie września udało się sformułować akt oskarżenia przeciwko ks. Arkadiuszowi H. - jednemu z głównych "bohaterów reportażu".

Z sondażu CBOS dowiadujemy się, że najbardziej zadowolone z działalności Kościoła są osoby praktykujące, deklarujące się jako wyborcy PiS. Deklarują one prawicowe poglądy polityczne i zaliczają się do najstarszej grupy wiekowej z wykształceniem podstawowym.

Na przeciwległym biegunie znajdują się przede wszystkim osoby niepraktykujące lub rzadko uczestniczące w nabożeństwach, mają przede wszystkim poglądy centrowe i lewicowe. Chętniej też deklarują się jako wyborcy KO oraz Lewicy. To osoby w średnim wieku, lepiej wykształcone i mieszkające w dużych miastach.

Pedofilia w Kościele. KEP zebrał się na posiedzenie wyjazdowe

Pedofilia w Kościele była jednym z tematów obrad Konferencji Episkopatu Polski pod koniec sierpnia. W krótkim oświadczeniu po debacie podkreślono, że odpowiedź na to zjawisko "jest możliwa tylko na drodze uczciwego i konsekwentnego rozliczenia każdego rzeczywiście popełnionego przestępstwa oraz pomocy ofiarom, jak również wyjaśnienia zaniedbań".

W tym samym komunikacie poinformowano o przyjęciu "stanowiska KEP w kwestii w kwestii LGBT+". Kolejne obrady Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęły się w poniedziałek w Łodzi. Na wyjazdowym zebraniu duchowni debatują o "wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce".

CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 września 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób (w tym: 68 proc. metodą CAPI, 20,1 proc. – CATI i 11,9 proc. – CAWI).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1848)