Trwa ładowanie...
d2oe276

Spór o LGBT+. Konferencja Episkopatu Polski zajęła stanowisko

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w piątek "stanowisko w kwestii LGBT+". Duchowni podkreślają, że "obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spór o LGBT+. Konferencja Episkopatu Polski w Częstochowie
Spór o LGBT+. Konferencja Episkopatu Polski w Częstochowie (PAP, Fot: PAP, Waldemar Deska)
d2oe276

Dokument opublikowany przez Konferencję Episkopatu Polski liczy 27 stron i składa się z 4 rozdziałów: "Płciowość mężczyzny i kobiety w chrześcijańskiej wizji człowieka", "Ruchy LGBT+ w społeczeństwie demokratycznym", "Osoby LGBT+ w Kościele katolickim", "Kościół wobec stanowiska LGBT+ w sprawie wychowania seksualnego dzieci i młodzieży". Duchowni zaznaczyli, że prace nad stanowiskiem trwały rok.

"Kościół nie może się zgodzić na rozszerzenie rozumienia małżeństwa i rodziny, zrównanie praw i przywilejów małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, uznanie związków partnerskich tworzonych przez pary tej samej płci wraz regulacją sytuacji majątkowej, alimentów i dziedziczenia, a także umożliwienie związkom monopłciowym adopcji dzieci oraz przyznanie osobom od 16. roku życia prawa do określenia swojej płci" - czytamy w dokumencie.

Konferencja Episkopatu Polski zaznacza, że wspólnota jest otwarta na dialog znany chociażby z postawy Ojca Świętego papieża Franciszka. Jednocześnie duchowni zwracają uwagę na wyzwania, z jakimi spotyka się dziś społeczność. Genezy upatrują w rewolucji seksualnej i towarzyszących jej przemianach kulturowych i obyczajowych.

d2oe276

Osoby LGBT na Światowych Dniach Młodzieży: liczymy, że Kościół przeprosi gejów

"Odrzucenie tradycyjnej moralności doprowadziło do głębokich zmian w rozumieniu ludzkiej płciowości. Szczególnym wyrazem tych przemian jest ideologia gender oraz postawy charakterystyczne dla LGBT+. Proklamują one prawo do samookreślania przez człowieka swojej płci bez odniesienia do obiektywnych kryteriów wyznaczonych przez jego genom i anatomię oraz radykalny rozdział między płciowością biologiczną (sex) i kulturową (gender), pierwszeństwo płci społeczno-kulturowej przed płcią biologiczną, a także dążenie do stworzenia społeczeństwa bez różnic płciowych" - czytamy na kolejnych stronach oficjalnego stanowiska.

Spór o prawa osób LGBT+ wrócił w trakcie kampanii prezydenckiej, a także po akcji z wywiesza tęczowych flag w Warszawie - m.in. przy pomniku Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu. " Postulat szacunku dla każdej osoby, w tym osób identyfikujących się z LGBT+, jest w pełni słuszny, zaś demokratyczne państwo prawa powinno zadbać o to, aby żadne z podstawowych praw tych osób, niestojące w oczywistej sprzeczności z ludzką naturą i dobrem wspólnym (jak monopłciowy związek czy adopcja dzieci przez takie związki) nie było naruszane" - dodaje KEP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2oe276

Podziel się opinią

Share
d2oe276
d2oe276
Więcej tematów