Trwa ładowanie...

Sosnowiec. Mieszkańcy zapłacą drożej za wywóz śmieci

Mieszkańców Sosnowca czekają wyższe opłaty za wywóz śmieci. Podwyżka może wynieść nawet ponad 10 złotych.
Share
Opłata za wywóz śmieci wciąż rośnie.
Opłata za wywóz śmieci wciąż rośnie.Źródło: Pixabay, Fot: pixabay
d4n9m4n

Obecnie na terenie miasta stawka za wywóz śmieci wynosi 17 złotych na osobę. Od listopada ma wzrosnąć do 27,70 zł.

"Pośród wszystkich informacji o inwestycjach i pozytywnych wiadomościach, czasem są tez i takie, które są złe. Sam nie jestem z nich zadowolony, ale trzeba je ogłosić.

TAK. Wywóz śmieci zdrożeje. TAK. Stawka będzie wynosiła 27,7 zł za śmieci segregowane. NIE. Miasto nie może na tym zarabiać, a więc nie będziemy z tego finansowali: Egzotarium, stadionu, hali, skoczni narciarskiej, kosmodromu i nie wiem jeszcze czego, jak to niektórzy sugerują" - napisał na swoim profilu na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

d4n9m4n

Dlaczego trzeba podnieść opłatę za wywóz śmieci? - Jest to efekt "działania" systemu ogólnopolskiego: wzrost opłat za energię elektryczną potrzebną do przetworzenia odpadów (o 60%), wzrost opłaty marszałkowskiej (o ponad 260%), wzrost pensji pracowników, a więc i wzrost kosztów pracy (o 30%), inwestycje śmieciowe, jakie trzeba przeprowadzić, aby system dostosować do wymogów.

Mało tego, doszło do zmian na rynku. Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś za makulaturę jeszcze nam płacono, a dzisiaj... to my musi dopłacać, aby ja od nas odebrano. Mimo bardziej "restrykcyjnych" przepisów, liczba dzikich wysypisk nie zmalała. Wciąż powstają, a my je sprzątamy. Ta kwota to 1,3 mln zł rocznie – wyliczył powody prezydent Sosnowca.

Radni nad uchwałą o podwyżce mają głosować w przyszłym tygodniu, podczas sesji rady miejskiej. Nie wszyscy na nią się zgadzają. Podczas ostatniego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i komunikacji sprzeciw zgłosili m.in. radni klubu Lewicy. Pojawił się także pomysł przesunięcia podwyżki z listopada na grudzień, by w ten sposób dać zarządcom nieruchomości czas na poinformowanie mieszkańców.

Tłit - Władysław Kosiniak-Kamysz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n9m4n

Podziel się opinią

Share
d4n9m4n
d4n9m4n
Więcej tematów