Trwa ładowanie...

Katowice. Łapią deszczówkę dla dobra klimatu, w mieście trwa budowa zbiorników retencyjnych

Duże inwestycje w dzielnicach o wartości ponad 90 mln zł, jak i te mniejsze związane z retencją przy budynkach miejskich – to odpowiedź Katowic na potrzeby związane z adaptacją do zmian klimatu. W mieście trwa budowa zbiorników retencyjnych.

W mieście trwa budowa zbiorników retencyjnychW mieście trwa budowa zbiorników retencyjnychŹródło: UM Katowice
d34qwh7
d34qwh7

– Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, wymagają od nas szybkich i zdecydowanych działań. Dotyczy to w szczególności kwestii gospodarowania zasobami wodnymi. W Katowicach nie tylko siejemy łąki miejskie, sadzimy nowe drzewa, ale także realizujemy duży projekt budowy 25 zbiorników retencyjnych o wartości 94 mln zł. Pod koniec października prace rozpoczniemy w Dąbrówce Małej. Z kolei małą retencję wdrażamy przy budynkach Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz od niedawna przy obiektach Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ten sposób miasto w wielu miejscach prowadzi działania związane z przechwytywaniem i magazynowaniem wód opadowych – wszystko dla dobra klimatu. Prowadzona jest zarówno mała, jak i duża retencja.

Komunalny Zakład Gospodarki Komunalnej od czerwca „łapie deszczówkę”, którą wykorzystuje do podlewania roślin. Podobnie zaczęło czynić od września Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Oszczędzanie i magazynowanie wody to jedno z największych wyzwań, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości. Dlatego włączyliśmy się w akcję „Łapania deszczówki” i zamontowaliśmy 14 zbiorników przy naszych budynkach. Z kolei przy naszej najnowszej inwestycji przy ul. Leopolda zrealizowaliśmy większy zbiornik o pojemności 10 metrów sześciennych. To z jednej strony ekologia, ale z drugiej ekonomia, bo wodę wykorzystamy do podlewania zieleni – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS. Obie placówki zapowiadają, że w kolejnych latach będą sukcesywnie zwiększać liczbę zbiorników.

Odprowadzanie i retencja wód opadowych z terenów osiedli mieszkaniowych to nie tylko dbanie o przyrodę. To także przeciwdziałanie zjawisku podtopień, co wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców i ich dóbr materialnych.

Powódź dociera do chińskiej tamy. Niesamowite wideo uchwycone dronem

- W Katowicach powstanie 25 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 10 000 metrów sześciennych. Pozwoli to zabezpieczyć narażone na zalewania części miasta, które w wyniku zmian klimatycznych coraz częściej są zagrożone występującymi podtopieniami, spowodowanymi intensywnymi opadami atmosferycznymi. Zbiorniki retencyjne pozwolą także odciążyć system kanalizacyjny oraz oczyszczalnie ścieków, a także dzięki rozwiązaniom technicznym polegającym na podczyszczaniu wód opadowych, zapobiegną zanieczyszczeniu środowiska naturalnego - wyjaśnia Anna Wilk z Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej spółki z o.o.

d34qwh7

W ubiegłym roku powstało kilka podziemnych zbiorników retencyjnych w różnych częściach miasta. Wykonano również renowację kanalizacji deszczowej, wybudowano nową sieć deszczową i zbudowano przepompownię wód deszczowych. W tym roku planowane są kolejne inwestycje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34qwh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34qwh7
Więcej tematów