Trwa ładowanie...

Sergiusz Papliński to ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie. "Bohater potrzebuje pomocy"

Został partyzantem w wieku 15 lat, przeżył tortury i więzienie. W 1946 roku w obawie przed kolejnym aresztowaniem opuścił Polskę, udał się do Londynu. Został. Dziś ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie żyje w złych warunkach, brakuje mu środków do życia.

Sergiusz Papliński to ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie. "Bohater potrzebuje pomocy"Źródło: pomagam.pl
d2huorm
d2huorm

- Tyle lat tu żyję, że nie opuszczę Londynu. Chyba że będę czuł, że to mój koniec, to może się przeniosę do Polski przed śmiercią. Wezmę ze sobą wszystkie obrazy - mówi WP Sergiusz Papliński, ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie.

"Sergiusz" - taki podpis widnieje na obrazach Paplińskiego. Są własnoręcznie oprawione. Można je kupić i w ten sposób wesprzeć autora - "bohatera, który potrzebuje pomocy". Zorganizowano też dla niego internetową zbiórkę.

Paplińskiego nie stać na remont mieszkania, które wynajmuje już prawie 30 lat. Ma grzyb na ścianach, dziury w podłodze, a na niej starą wykładzinę. To nie wszystko. Głównie latem pojawiają się insekty. W łazience nie ma udogodnień takich jak uchwyty, które jemu - jako osobie starszej - by się przydały. Wiele rzeczy wymaga naprawy, potrzebuje między innymi pralki.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Remont to nie priorytet

Zebranie pieniędzy na remont było początkowo głównym celem zbiórki. Dziś chodzi o zapewnienie bohaterowi środków do życia. Bo choć udawało mu się utrzymywać z drobnych zasiłków i ze sprzedaży druków swoich obrazów, stracił oszczędności. Został oszukany przez osobę, której zaufał. Nie chce o tym mówić.

d2huorm

- W głowie mam nowe obrazy, ale dziś sprzedaję te, które wcześniej namalowałem - mówi nam Papliński. Nie kryje zaskoczenia, kiedy dowiaduje się, że ludzie włączają się w zbiórkę. - To bardzo miła niespodzianka. Nie spodziewałem się - mówi.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Kim jest Sergiusz Papliński?

Ma 93 lata, był partyzantem od 15 roku życia. Działał w zgrupowaniach Antoniego Hedy "Szarego" i Zygmunta Kiepasa "Krzyka" pod pseudonimem "Kawka".

Brał udział w kluczowych akcjach partyzanckich. Pomógł między innymi w rozbiciu niemieckiego więzienia w Końskich, wysadzając bramę bronioną przez Niemców. Wysadzał też niemieckie pociągi z amunicją jadące do Warszawy, w której trwało powstanie.

d2huorm

Pod koniec 1944 roku został aresztowany przez UB w rodzinnym Radomiu. Przeszedł ciężkie śledztwo i tortury. Więzienie opuścił 9 września 1945 r., w dniu swoich 18. urodzin. W obawie przed kolejnym aresztowaniem opuścił Polskę.

Teraz Papliński działa w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie i w kilku innych organizacjach polonijnych. Jest też Honorowym Członkiem GROM. Od czasu do czasu przyjeżdża do Polski na wystawy swoich prac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj