WP

Sergiusz Papliński to ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie. "Bohater potrzebuje pomocy"

Został partyzantem w wieku 15 lat, przeżył tortury i więzienie. W 1946 roku w obawie przed kolejnym aresztowaniem opuścił Polskę, udał się do Londynu. Został. Dziś ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie żyje w złych warunkach, brakuje mu środków do życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa zbiórka dla Sergiusza Paplińskiego
Trwa zbiórka dla Sergiusza Paplińskiego (pomagam.pl)
WP

- Tyle lat tu żyję, że nie opuszczę Londynu. Chyba że będę czuł, że to mój koniec, to może się przeniosę do Polski przed śmiercią. Wezmę ze sobą wszystkie obrazy - mówi WP Sergiusz Papliński, ostatni żołnierz wyklęty na obczyźnie.

"Sergiusz" - taki podpis widnieje na obrazach Paplińskiego. Są własnoręcznie oprawione. Można je kupić i w ten sposób wesprzeć autora - "bohatera, który potrzebuje pomocy". Zorganizowano też dla niego internetową zbiórkę.

Paplińskiego nie stać na remont mieszkania, które wynajmuje już prawie 30 lat. Ma grzyb na ścianach, dziury w podłodze, a na niej starą wykładzinę. To nie wszystko. Głównie latem pojawiają się insekty. W łazience nie ma udogodnień takich jak uchwyty, które jemu - jako osobie starszej - by się przydały. Wiele rzeczy wymaga naprawy, potrzebuje między innymi pralki.

WP
Archiwum prywatne
Podziel się

Remont to nie priorytet

Zebranie pieniędzy na remont było początkowo głównym celem zbiórki. Dziś chodzi o zapewnienie bohaterowi środków do życia. Bo choć udawało mu się utrzymywać z drobnych zasiłków i ze sprzedaży druków swoich obrazów, stracił oszczędności. Został oszukany przez osobę, której zaufał. Nie chce o tym mówić.

- W głowie mam nowe obrazy, ale dziś sprzedaję te, które wcześniej namalowałem - mówi nam Papliński. Nie kryje zaskoczenia, kiedy dowiaduje się, że ludzie włączają się w zbiórkę. - To bardzo miła niespodzianka. Nie spodziewałem się - mówi.

WP
Archiwum prywatne
Podziel się

Kim jest Sergiusz Papliński?

Ma 93 lata, był partyzantem od 15 roku życia. Działał w zgrupowaniach Antoniego Hedy "Szarego" i Zygmunta Kiepasa "Krzyka" pod pseudonimem "Kawka".

Brał udział w kluczowych akcjach partyzanckich. Pomógł między innymi w rozbiciu niemieckiego więzienia w Końskich, wysadzając bramę bronioną przez Niemców. Wysadzał też niemieckie pociągi z amunicją jadące do Warszawy, w której trwało powstanie.

WP

Pod koniec 1944 roku został aresztowany przez UB w rodzinnym Radomiu. Przeszedł ciężkie śledztwo i tortury. Więzienie opuścił 9 września 1945 r., w dniu swoich 18. urodzin. W obawie przed kolejnym aresztowaniem opuścił Polskę.

Teraz Papliński działa w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie i w kilku innych organizacjach polonijnych. Jest też Honorowym Członkiem GROM. Od czasu do czasu przyjeżdża do Polski na wystawy swoich prac.

Zobacz też:

Janusz Kozioł nie żyje. Tomasz Knapik żegna przyjaciela

WP

Zbiórka na stadninę koni. Magdalena Adamowicz ostrzega przed oszustami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP