Sankcje na Rosję. Premier Węgier: nie zablokujemy
W sobotę premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Węgry poprą wszystkie sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji i żadnych nie zablokują. Szef tamtejszego rządu odwiedził również granicę ukraińsko-węgierską.
- Węgry jasno mówiły, że popierają wszystkie sankcje, zatem żadnych nie zablokujemy. Wszystko, co do czego premierzy Unii Europejskiej są w stanie się zgodzić, akceptujemy i popieramy - powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikarzami szef węgierskiego rządu.
- Czas na jedność. Jest wojna - zaznaczył Viktor Orban i dodał, że najważniejsze są wysiłki pokojowe.
Przypomnijmy, że wcześniej szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto napisał w mediach społecznościowych, że nie jest prawdą, że Węgry blokowały porozumienie dot. odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT.
Zobacz też: Ocena działań Władimira Putina. "Rosja rzuca do boju mięso armatnie"
Przygotowania do wprowadzenia sankcji, które obejmują system SWIFT
Szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazał, że trwają przygotowania do wprowadzenia przeciwko Rosji sankcji, które obejmują międzynarodowy system bankowy SWIFT.
"SWIFT. Oficjalna decyzja jeszcze nie jest sformułowana, ale już rozpoczęły się techniczne przygotowania do uchwalenia decyzji i wprowadzenia tych sankcji" - napisał w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba.
Przypomnijmy, że kraje, które w trakcie czwartkowego spotkania unijnych przywódców opowiedziały się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego bankowego systemu SWIFT, skrytykował m.in. Donald Tusk.
"W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy), okryły się hańbą" - napisał Donald Tusk.
SWIFT to Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Za jej pośrednictwem realizowanych jest blisko 14 mln operacji każdego dnia. Bank, który nie ma dostępu do sieci SWIFT, jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski