Trwa ładowanie...

Tusk uderza w Niemcy ws. Ukrainy. "Okryły się hańbą"

Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych mocny wpis w którym skrytykował te kraje Unii Europejskiej, które podczas czwartkowego spotkania unijnych przywódców opowiedziały się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT. "Te rządy UE, które blokowały trudne decyzje, okryły się hańbą" - napisał. We wpisie wymienił m.in. Niemcy.

Tusk uderza w Niemcy ws. Ukrainy. "Okryły się hańbą" Tusk uderza w Niemcy ws. Ukrainy. "Okryły się hańbą" Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d2u9vxp
d2u9vxp

Oprócz rządu w Berlinie, przeciwko pozbawienia Rosji dostępu do sytemu SWIFT opowiedziały się też m.in. rządy Węgier i Włoch. Uniemożliwiło to przyjęcie odpowiednich regulacji, ponieważ decyzje w sprawie unijnych sankcji muszą być przyjęte jednomyślnie przez wszystkie kraje członkowskie.

W ostrych słowach do sprawy odniósł się na Twitterze były premier, lider PO Donald Tusk. "W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy), okryły się hańbą" - oświadczył Tusk.

Unia chce odciąć Rosję od systemu SWIFT. Niemcy przeciwne

Podczas czwartkowego wystąpienia telewizyjnego tłumacząc decyzję Niemiec, kanclerz Olaf Scholz powiedział m.in., że "rosyjska inwazja na Ukrainę nie jest wojną Rosji, lecz wojną jej prezydenta Władimira Putina".

Zobacz też: co Rosjanie sądzą o inwazji? To mówią mieszkańcy Moskwy

- Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to - mówił później dziennikarzom pytany, czy należy odciąć Rosję od systemu SWIFT.

d2u9vxp

Co oznacza odcięcie od SWIFT?

SWIFT, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, to jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Za jej pośrednictwem realizowanych jest blisko 14 mln operacji każdego dnia. Bank, który nie ma dostępu do sieci SWIFT, jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach.

Mówiąc najprościej, system przelewów SWIFT umożliwia dokonywanie transferów pieniężnych w dowolnej walucie do dowolnego banku na całym świecie. Aktualnie w systemie przelewów SWIFT funkcjonuje około 8 tysięcy instytucji finansowych z ponad 200 państw świata - tłumaczy w rozmowie z money.pl Bartłomiej Nocoń, dyrektor Związku Banków Polskich.

Z kolei główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak zwraca uwagę, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT uderzyłoby też w Zachodnie gospodarki.

- Zależność dużych gospodarek unijnych, takich jak Niemcy, Austria czy Włochy, od rosyjskiego gazu przez ostatnie lata znacząco wzrosła, co oznacza, że ograniczenie handlu spowodowane ocięciem SWIFT uderzyłoby nie tylko w rosyjskie firmy, ale też w Zachód, który nie ma alternatywy dla dostaw ze Wschodu —tłumaczy Bujak.

Zobacz też:

d2u9vxp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2u9vxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2u9vxp
Więcej tematów