Trwa ładowanie...

Unia chce odciąć Rosję od systemu SWIFT. Niemcy przeciwne

Przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców, kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że "odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla".

Kanclerz Niemiec Kanclerz Niemiec Źródło: GETTY, fot: Thomas Trutschel
d4bwzcw
d4bwzcw

- Zależność dużych gospodarek unijnych, takich jak Niemcy, Austria czy Włochy, od rosyjskiego gazu przez ostatnie lata znacząco wzrosła, co oznacza, że ograniczenie handlu spowodowane ocięciem SWIFT uderzyłoby nie tylko w rosyjskie firmy, ale też w Zachód, który nie ma alternatywy dla dostaw ze Wschodu — wyjaśnił Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Innego zdania był kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podczas wystąpienia telewizyjnego w czwartek 24 lutego powiedział m.in., że "rosyjska inwazja na Ukrainę nie jest wojną Rosji, lecz wojną jej prezydenta Władimira Putina".

Czytaj także: W WIRTUALNEJ POLSCE TRWA RELACJA NA ŻYWO Z WOJNY ROSJI Z UKRAINĄ => KLIKNIJ

d4bwzcw

- Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to – powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

Czas na "opcję atomową" ws. Rosji. Ekspertka nie ma wątpliwości

"Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych"

Zdaniem Josepa Borrella, szefa unijnej dyplomacji "decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu SWIFT, należy do przywódców UE".

- Nowi ludzie będą (sankcjonowani), także z Białorusi, w kompleksowym pakiecie, który obejmie sektory gospodarcze (…). Więcej sankcji będzie dotyczyło sektora finansowego – powiedział Borrell.

d4bwzcw

Borrell zapowiedział także, że UE nałoży na Rosję "najcięższe sankcje w historii UE".

- To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed sobą, wciąż są nieznane — oświadczył Borrell.

d4bwzcw

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bwzcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4bwzcw
Więcej tematów