Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy reaguje na słowa wiceministra. "Mógł nie zrozumieć uchwały". Patryk Jaki odpowiada

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski stanowczo odpowiada wiceministrowi sprawiedliwości ws. decyzji sędziów. W poniedziałek wieczorem Patryk Jaki na antenie TVN24 zarzucił sędziom SN pobłażliwość wobec oszustów podatkowych. - Stanowisko rzecznika Sądu Najwyższego jest dla niego kompromitujące - mówi WP wiceminister sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy reaguje na słowa wiceministra. "Mógł nie zrozumieć uchwały". Patryk Jaki odpowiadaŹródło: East News
d1jcim2
d1jcim2

Już kilkakrotnie Patryk Jaki tłumacząc zasadność zmian w wymiarze sprawiedliwość przywołał decyzję Sądu Najwyższego w sprawie wyłudzania VAT-u na zasadzie tzw. karuzeli VAT-owskiej. Według wiceministra nie da się zreformować sądownictwa, jeśli na swoich stanowiskach pozostaną sędziowie, którzy pozwolili na orzekanie w sprawach o wyłudzenie VAT-u na podstawie łagodniejszych przepisów. Wczoraj Patryk Jaki też odwołał się do tego przykładu i stwierdził, że sędziowie SN nie powinni podejmować decyzji przyzwalających na przestępstwa VAT-owskie.

Na ten zarzut zareagował rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

W związku z wczorajszą wypowiedzią podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN 24 (…) odnoszącą się do orzeczenia Sądu Najwyższego, którego efektem miało być zmniejszenie zakresu odpowiedzialności osób unikających opłacania podatku VAT, zaś skutkiem powszechnym konieczność płacenia wysokich podatków przez wszystkich obywateli (mam nadzieję, że trafnie oddałem myśl Pana Ministra), należy kategorycznie zaznaczyć, że w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. I KZP 19/12, rozstrzygnięto rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie i od tego czasu, a więc od 2013 r., przesądzone zostało jednoznacznie, że wobec tzw. oszustów podatkowych stosuje się, mówiąc w skrócie, bardziej surowy tryb odpowiedzialności, z dłuższym okresem przedawnienia włącznie, co zresztą spotkało się wtedy z krytyką niektórych komentatorów. Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego

Według rzecznika prasowego Sądu Najwyższego wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mógł nie znać decyzji sędziów lub jej nie zrozumieć.

d1jcim2

Patryk Jaki odpowiada rzecznikowi Sądu Najwyższego

- Sąd Najwyższy podjął w 2008 r. decyzję, która pozwalała na wyprowadzanie z VAT miliardów złotych, ponieważ uznał, że przestępców będzie karać z kodeksu karnego skarbowego - mówi Wirtualnej Polsce Patryk Jaki, podkreślając, że skutkowało to znacznie niższymi karami. - Dokładnie od tego czasu z Polski zaczęły wypływać miliardy, ponieważ opłacało się przerzucić przestępcom na przestępstwa VAT-owskie - dodaje wiceminister sprawiedliwości.

- Stanowisko rzecznika Sądu Najwyższego jest dla niego kompromitujące, ponieważ sam się przyznaje, że w 2013 roku, dopiero po pięciu latach, sędziowie naprawili swój błąd - komentuje Patryk Jaki. I dodaje: - Pytanie otwarte brzmi: kto odda miliardy Polakom za te 5 lat fatalnych błędów sędziów Sądu Najwyższego.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj