Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Rząd zgodził się na konsolidację 12 spółek zbrojeniowych

Rada Ministrów zgodziła się we wtorek na wniesienie udziałów 12 spółek do tworzonej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd zgodził się na konsolidację 12 spółek zbrojeniowych
(Huta Stalowa Wola)

Jak poinformowało CIR, rząd zgodził się na wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w tych spółkach do spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki. Ten punkt posiedzenia był rozpatrywany w trybie zastrzeżonym.

Sprawa dotyczy 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP) podlegających MON i Huty Stalowa Wola.

Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu ub.r. koncepcją konsolidacji wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W dalszej kolejności mają do niej wejść także Centrum Techniki Morskiej, spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu i spółki skupione w Polskim Holdingu Obronnym (dawniej Grupy Bumar). Docelowo w skład PGZ, podlegającej ministrowi skarbu, ma wejść ok. 30 spółek. Konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych, także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym.

Poprzedni program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, trwający od roku 2007, zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. W ostatnich latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór WPRP i Huty Stalowa Wola. Polska Grupa Zbrojeniowa z siedziba w Radomiu została zarejestrowana na początku grudnia ubiegłego roku.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów