Trwa ładowanie...
d2rkd0i

Rozpoczął się nabór projektów do sopockiego budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Sopotu mogą już zgłaszać propozycje inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania są 4 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoczął się nabór projektów do sopockiego budżetu obywatelskiego
(WP.PL)
d2rkd0i

Budżet obywatelski jest jednym ze sposobów wydatkowania publicznych pieniędzy. Jego idea opiera się na zgłaszaniu przez mieszkańców propozycji udogodnień i remontów. Wszystkie wnioski są później poddawane głosowaniu. Zwycięskie projekty przekazuje się do realizacji.

Propozycje zgłaszane w Sopocie dzielą się na ogólnomiejskie oraz dzielnicowe. Na obie części przypadnie w tym roku po 2 mln zł. Pieniądze „dzielnicowe” zostaną dodatkowo rozdzielone na cztery okręgi. W ramach pierwszej kategorii w ubiegłym roku dofinansowano remont elewacji sopockich kamienic, przyspieszono budowę nowoczesnego systemu segregacji odpadów. W ubiegłym roku na trzy ogólnomiejskie projekty wydano 2,8 mln zł. Pozostałe 23 inwestycje pochłonęły prawie 2,5 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich trzech lat na budżet obywatelski wydano ponad 15 mln zł.

Precyzyjne ustalenie zasad przyjmowania i opiniowania wniosków ma fundamentalne znacznie przy składaniu wniosków. Niejasności i kontrowersje podminowują zaufanie i demotywują mieszkańców. Obywatele poprzez budżet partycypacyjny częściowo biorą udział w kształtowaniu obrazu miasta. Wiele osób przyznaje jednak, że jeden projekt niczego nie zmieni.

d2rkd0i

- To nieprawda, że pojedynczy głos się nie liczy i nie jest słyszalny w demokratycznym świecie. Jest bardzo ważny. Kształtuje rzeczywistość. Jeśli ktokolwiek chce zobaczyć ignorancję reżimu niech pojedzie do Chin albo na Kubę – mówi Wirtualnej Polsce prof. Benjamin Barber, wybitny amerykański politolog.

Zasady tegorocznego budżetu są jasno określone. Planowana inwestycja musi być umiejscowiona w otwartym, ogólnodostępnym miejscu. Inwestycja musi zostać zrealizowana w ramach jednego roku budżetowego. Wnioski można składać do 20 kwietnia. Następnie zostaną zweryfikowane. Głosowanie nad projektami odbędzie się w czerwcu zarówno na pośrednictwem Internetu, jak i w określonych punktach miasta.

Inicjatywa jaką jest Budżet Obywatelski wprowadzono w Sopocie w 2011 roku. Obecnie pomysł ten jest realizowany w 63 samorządach. Ostatnio do tej grupy dołączyła kolejna miejscowość województwa pomorskiego – Starogard Gdański. Na wszystkie budżety partycypacyjne przeznaczono w ubiegłym roku ponad 150 mln zł.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2rkd0i

Podziel się opinią

Share
d2rkd0i
d2rkd0i
Więcej tematów