Trwa ładowanie...
d20edou

Równouprawnienie - teraz także w pracy?

Komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła we wtorek propozycję zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie przepisów o równych prawach kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia.

d20edou
d20edou

Zmiany dotyczą głównie równości wynagrodzenia za wykonywanie takiej samej pracy lub pracy tej samej wartości, stosowanie tych samych kryteriów w przyjmowaniu do pracy, a zwłaszcza zakazu dyskryminacji w formułowaniu tych samych ofert pracy.

Zmiany te przewidują także sankcje za naruszenie przepisów o równości w postaci odszkodowania w wysokości od jednego - najniższego do 6-krotnego najniższego wynagrodzenia.

Komisja przyjęła również przepisy dotyczące migracji pracowników na obszarze krajów Unii Europejskiej. Chodzi o to, aby pracownicy, obywatele innego państwa, na terenie kraju innego członka UE mieli takie same warunki zatrudnienia - podkreśliła przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej do nowelizacji Kodeksu pracy - Teresa Liszcz. Dodała, że wprowadzony został także obowiązek urzędów pracy o informowaniu o zasadach zatrudnienia na obszarze innych państw Unii Europejskiej.

Do projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzony został nowy rozdział zarobkowego zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach. Wykazy takich prac mają sporządzać pracodawcy za zgodą lekarza, specjalisty medycyny pracy oraz inspektora pracy - zaznaczyła przewodnicząca podkomisji. (jd)

d20edou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20edou
Więcej tematów