Ranking: Szwecja najlepsza dla imigrantów. Polskę wyprzedziły Bułgaria i Meksyk
W nowym rankingu państw, które są najlepsze dla imigrantów, Szwecja zajęła pierwsze miejsce. Polska została sklasyfikowana na 43. pozycji.
Coroczny ranking opublikował amerykański magazyn US News&World Report. Szwecja wyprzedziła Kanadę, Szwajcarię, Australię, Niemcy, Norwegię i Stany Zjednoczone. W rankingu sklasyfikowano 80 państw.
Tworząc ranking brano pod uwagę m.in. stabilność gospodarczą, równowagę społeczną, poziom życia, dochody mieszkańców i możliwości zatrudnienia. Raport stworzono na podstawie opinii ok. 21 tys. osób. Wykorzystano również dane Banku Światowego i ONZ.
W pierwszej 10 znalazły się również trzy pozostałe państwa skandynawskie - Norwegia, Finlandia i Dania.
W raporcie najwyżej sklasyfikowane zostały państwa z Europy i Ameryki Północnej. Z państw Bliskiego Wschodu najwyżej są Zjednoczone Emiraty Arabskie - 15. miejsce, z Azji jest to Singapur - 18. miejsce, z Ameryki Południowej Brazylia - 32. miejsce, a z Afryki Republika Południowej Afryki - 45. miejsce.
Polska znalazła się na 43. miejscu. Nasz kraj wyprzedziły m.in. Bułgaria, Meksyk i Turcja. Ostatnie miejsce w rankingu zajęła Kenia, przed Gwatemalą i Tunezją.
- W 2015 r. Szwecja przyjęła ponad 160 tys. uchodźców - największą liczbę uchodźców per capita ze wszystkich krajów na Starym Kontynencie. To ogromna liczba i wyzwanie, zważywszy na to, że ten kraj już wcześniej miał problemy z integracją uchodźców (m.in. z Somalii, Iraku i Erytrei) na rynku pracy. Przeciętnie potrzeba dziesięciu lat, by imigrant znalazł pracę, bywa, że dłużej - mówiła WP reporterka i pisarka Katarzyna Tubylewicz, autorka szeroko komentowanej książki "Moraliści".
Źródło: rp.pl