Trwa ładowanie...

Niemal całkowity zakaz. Plan G7 wobec Putina jest rewolucyjny

Przedstawiciele krajów G7 omawiają kwestię zmiany sankcji wobec Rosji. Rozważany jest niemal całkowity zakaz eksportu produktów do tego kraju. Przywódcy najpotężniejszych państw obawiają się jednak, że w Unii Europejskiej nie będzie zgody na takie rozwiązanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin (na środku) z wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Dmitrijem Miedwiediewem (po lewej) i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem (po prawej)Prezydent Rosji Władimir Putin (na środku) z wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Dmitrijem Miedwiediewem (po lewej) i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem (po prawej)Źródło: GETTY, fot: Contributor
d8qqac8
d8qqac8

Niektórzy z kluczowych sojuszników Ukrainy, w tym Stany Zjednoczone, rozważają całkowitą zmianę podejścia do reżimu sankcji wobec Rosji - informuje Bloomberg, powołując się na swoje źródła.

Chodzi o to, by zamiast embarga na poszczególne towary, jak ma to miejsce obecnie, kraje wprowadziły całkowity zakaz eksportu do Rosji, zezwalając jedynie na dostawy ograniczonej listy towarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sankcje trzeba zaostrzyć. Ekspert ostrzega: do budowy rosyjskich rakiet można używać części ze sprzętu agd

Lista nie została jeszcze uzgodniona, gdyż najpierw państwa G7 muszą zgodzić się na takie rozwiązanie. Jak podaje agencja, jeśli taki zakaz zostanie wprowadzony, to najprawdopodobniej nie obejmie on produktów rolnych oraz leków.

d8qqac8

Kraje UE mogą się nie zgodzić

Istnieją jednak poważne przeszkody w przyjęciu takich przepisów. Aby nowe środki weszły w życie w Unii Europejskiej, muszą się na nie zgodzić wszystkie kraje członkowskie. To może być bardzo trudne, ponieważ wciąż wiele firm europejskich dostarcza towary na rynek rosyjski. Mogą pojawić się także obawy o ewentualny odwet ze strony Moskwy.

Od lutego ubiegłego roku, gdy Rosja najechała na Ukrainę, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia i inne państwa wielokrotnie nakładały sankcję na agresora.

Ograniczenia zmniejszył o prawie połowę wartość eksportu z UE i krajów G7 do Rosji. Według Trade Data Monitor obecnie wartość towarów wysyłanych do kraju agresora z Europy, USA, Kanady i Japonii to ok. 66 mld dolarów. Według G7 to wciąż za dużo, zwłaszcza że Moskwa znajduje sposoby na obejście sankcji i importuje część towarów przez kraje trzecie.

d8qqac8

Czytaj więcej:

Źródło: Bloomberg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8qqac8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d8qqac8
Więcej tematów