Cios w Putina. UE przyjęła kolejny pakiet sankcji
"Mija rok od brutalnej i nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę. UE zatwierdziła dziś 10. pakiet rosyjskich sankcji" - przekazała szwedzka prezydencja w Radzie UE.
24.02.2023 | aktual.: 24.02.2023 23:51
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Unia Europejska zatwierdziła w rocznicę inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę 10. pakiet sankcji wobec Rosji - poinformowała w piątek późnym wieczorem szwedzka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
"Razem państwa członkowskie UE nałożyły najpotężniejsze i najdalej idące sankcje, jakie mają pomóc Ukrainie wygrać wojnę" – podkreślono w komunikacie.
Jak zaznaczono, nowe sankcje uderzą w "osoby i podmioty wspierające wojnę, rozpowszechniające propagandę lub dostarczające drony używane przez Rosję w czasie wojny". Pakiet zawiera także środki mające przeciwdziałać "rosyjskiej dezinformacji".
"Ostatnie dwa dni to intensyfikacja polskich zabiegów, by 10 pakiet sankcyjny był jak najsilniejszy. I jest rzeczywiście mocny. W rocznicę agresji. Obejmuje nowe obszary, nowe listy osób, a polskie warunki sprawiają że jego wykonanie będzie wielowymiarowo uderzało w Rosję i wspierało Ukrainę" - przekazał minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Najnowszy pakiet sankcji obejmuje zaostrzenie ograniczeń eksportowych, dotyczących towarów podwójnego zastosowania, a także działania wobec podmiotów wspierających wojnę, propagandowych czy dostarczających wykorzystywane przez Rosję drony.
UE już wcześniej zapowiadała, że 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji ma na celu utrudnienie finansowania wojny przez Kreml i uniemożliwienie Rosji sprowadzanie sprzętu technicznego i części zamiennych do broni używanej przeciwko Ukrainie.
UE umieściła również na swojej "czarnej liście" większą liczbę Rosjan, w tym rosyjskich propagandzistów a także osób, które Kijów uważa za odpowiedzialne za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz osób zaangażowanych w produkcję irańskich dronów używanych przez wojsko rosyjskie w Ukrainie.
Pakiet zakłada również odcięcie większej liczby banków rosyjskich, w tym prywatnego Alfa-Banku i banku internetowego Tinkoff, od globalnego systemu SWIFT i ograniczenie wymiany handlowej między UE a Rosją o ponad 10 miliardów euro.
Wcześniej stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał, że Polska wyraziła zgodę na przyjęcie 10. pakietu sankcji wobec Rosji, ale zgoda jest warunkowa i uzależniona od sześciu punktów.