Nowe sankcje dla Rosji. Grupa G‑7 ma dość rosyjskich okrucieństw

Bogate kraje Grupy Siedmiu (G-7) na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Japonii zobowiązały się do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z jej wojną w Ukrainie. W oświadczeniu politycy podkreślili, że to reakcja na zbrodnie wojenne i ataki na ludność cywilną oraz krytyczną infrastrukturę cywilną.

Najbogatsze kraje świata wprowadziły we wtorek kolejną transzę sankcji wobec Federacji Rosyjskiej
Najbogatsze kraje świata wprowadziły we wtorek kolejną transzę sankcji wobec Federacji Rosyjskiej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

"Pozostajemy zaangażowani w intensyfikację sankcji wobec Rosji, koordynację i pełne ich egzekwowanie" - napisali uczestnicy szczytu G-7. Podkreślili, że takie traktowanie działań Federacji Rosyjskiej jest obowiązkiem międzynarodowej społeczności.

"Nie może być bezkarności dla zbrodni wojennych" - wskazali uczestnicy spotkania, przedstawiciele rozwiniętych gospodarek świata. To nie są pierwsze kary dla Moskwy, nakładane za najazd na sąsiedni kraj i wojenne okrucieństwa. Nie zdołały one do tej pory ani powstrzymać, ani ograniczyć rosyjskiej agresji.

Ministrowie krajów skupionych w grupie G-7 stanowczo podkreślili, że rządy wykażą konsekwencje i będą na bieżąco monitorować przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Nałożone na Rosję restrykcje dotyczą sektora bankowego i energetycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sankcje, zarządzone od pierwszych dni po rosyjskiej agresji, dotknęły wspierające destabilizację Ukrainy rosyjskie przedsiębiorstwa. Świat ogranicza dostęp Rosji do niektórych technologii.

Nowe sankcje dla Rosji. Grupa G-7 ma dość rosyjskich okrucieństw

Pierwsze tego typu kary weszły w życie już w 2014 roku, gdy Kreml przeprowadził aneksję Krymu i zdecydował się na agresję na wschodniej Ukrainie. Społeczność zachodnia podkreśliła w ten sposób, że traktuje działania wobec Ukrainy nie jako wewnętrzną rozgrywkę w ramach rosyjskiej strefy wpływów, lecz jako złamanie fundamentalnych zasad bezpieczeństwa na świecie.

Od 24 lutego 2022, gdy Federacja Rosyjska rozpoczęła inwazję na Ukrainę, prowadzone zostały kolejne pakiety sankcji. Apelowały o nie ukraińskie władze. Działania te mają utrudniać prowadzenie handlu międzynarodowego, rozliczanego w dolarach i funtach, odłączyć rosyjskie banki od systemu SWIFT, sparaliżować działalność rosyjskiego banku centralnego, a także powodować zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Do zainicjowanych przez Unię Europejską, Wielką Brytanię i USA różnego rodzaju działań jeszcze w 2022 dołączyła Kanada, Szwajcaria, Japonia. Rosja stała się tym samym najbardziej obłożonym sankcjami krajem na świecie, wyprzedzając Iran i Koreę Północną.

Udało się osiągnąć wstrzymanie pracy rosyjskiej giełdy, załamanie kursu rubla, zawirowanie na rosyjskim rynku i niedobory w różnych branżach rosyjskiej gospodarki. Obostrzenia dotyczą też rosyjskiego dostępu do przestrzeni powietrznej.

Kary, nałożone przez zachodnie kraje, dotyczą także rosyjskich oligarchów, miliarderów powiązanych z reżimem Władimira Putina. Obowiązujące od ponad roku presje ograniczają Rosję, ale nie wstrzymała wojny.

Grupa G-7 zrzesza państwa najważniejsze na świecie pod względem gospodarczym. Należą do niej Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Wybrane dla Ciebie