Trwa ładowanie...
dzcavzg

G7 - dawniej G8

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

G7 to grupa najbogatszych państw na świecie, których przedstawiciele spotykają się rokrocznie od 1975 roku. Celem spotkań jest dyskusja na temat bieżących spraw dotyczących społeczności międzynarodowej.

G7 - historia

Początkowo grupa zawierała sześciu członków. Od momentu założenia w 1975 roku przez rok należały do niej kraje takie jak Francja, RFN, Japonia, Włochy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W 1976 roku dołączyła również Kanada.

Pierwsze spotkanie G7 odbyło się w Château de Rambouillet niedaleko Paryża i miało charakter nieformalny. Zjawili się na nim ministrowie finansów i prezesi banków narodowych z RFN, USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch, którzy przybyli na zaproszenie ówczesnego francuskiego prezydenta, Valéry'ego Giscarda d’Estainga. Intencją forum była dyskusja nad bieżącymi problemami świata, zwłaszcza kryzysem naftowym. Właściwym pierwowzorem tego spotkania były nieformalne obrady tzw. Library Group, które odbyły się w 1974 roku w podobnym gronie (bez przedstawicieli Włoch). Miejscem rozmów była biblioteka Białego Domu.

Przez kolejne lata dostojnicy spotykali się w kolejnych miastach państw członkowskich G7. W 1977 roku po raz pierwszy w rozmowach wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej. W tamtym czasie stanowisko to piastował Brytyjczyk, Roy Jenkins. W 1994 roku po raz pierwszy na spotkaniu G7 pojawił się przedstawiciel Rosji jako obserwator (tzw. G7+1). Formalnie kraj dołączył do grupy w 1997 roku, formując grupę G8. Współpracę z Rosją zakończono w 2014 roku po aneksji Krymu, a szczyt na powrót nazwano mianem G7.

W 1996 roku po raz pierwszy do rozmów zaproszono przedstawicieli organizacji międzynarodowych, między innymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Handlu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2006 roku w spotkaniu wzięli udział przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i UNESCO. W 2011 roku zaproszenie do udziału w rozmowach G7 zaakceptowali natomiast przedstawiciele Ligi Państw Arabskich.

G7 - członkowie grupy

Do grupy G7 należą:

  • Stany Zjednoczone,
  • Niemcy,
  • Japonia,
  • Francja,
  • Wielka Brytania,
  • Włochy,
  • Kanada.

Kraje te plasują się w pierwszej dziesiątce najbogatszych państw na świecie. Charakteryzują się również największym eksportem, a także jednymi z najwyższych wskaźników PKB per capita. Kraje należące do G7 to także najwięksi donatorzy wspierający budżet ONZ w 2016 roku.

G7 - cele

Celem spotkań G7 jest prowadzenie rozmów, które mają prowadzić do wyznaczenia wspólnego kierunku polityki międzynarodowej. W ostatnich latach przedmiotem dyskusji dostojników państw członkowskich G7 były problemy takie jak kryzys migracyjny, terroryzm na świecie, rozłamy np. Brexit, a także zagadnienia klimatyczne, przede wszystkim ocieplenie klimatu.

G7 - organizacja

G7 nie jest formalnie organizacją. Nie posiada bowiem siedziby, struktury, budżetu czy lidera. Grupa działa na zasadzie spotkań partnerskich na szczycie, a jej postanowienia mają charakter raczej opiniotwórczy niż sprawczy. Prezydentura polega na corocznej zmianie gospodarza spotkania.

G7 - kontrowersje

Od lat z grupą G7 wiąże się wiele kontrowersji. Przeciwko spotkaniom manifestują przede wszystkim organizacje antyglobalistów. Podczas zebrania w Genui w 2001 roku doszło do protestów spacyfikowanych przez włoską policję. Zginął wtedy jeden z demonstrantów, Carlo Giuliani. G7 budzi jednak wątpliwości nie tylko wśród przeciwników globalizacji. Za bezproduktywnością grupy opowiadają się także środowiska dziennikarskie różnych państw, także członkowskich.

dzcavzg
G7 - dawniej G8
Rok założenia

1975

Typ organizacji

forum polityczno-ekonomiczne

Liczba członków

7 państw

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzcavzg
dzcavzg
dzcavzg
Więcej tematów
dzcavzg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj