Trwa ładowanie...
IAR

Putin zaskoczył Łukaszenkę? Ekspert: to niezręczne

Władze w Mińsku wciąż nie ustosunkowały się do planów Moskwy utworzenia na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Prezydent Władimir Putin wydał polecenie podpisania porozumienia w tej sprawie w sobotę (19.09).
Share
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir PutinŹródło: AFP, Fot: Sergei Ilitnisky
d2y97pk

Decyzja Władimira Putina jak dotychczas nie została skomentowana przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę ani białoruskie Ministerstwo Obrony. Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że temat ten wypłynął w niezręcznym dla Mińska momencie, bo 11 października na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie.

- Pomysłu utworzenia rosyjskiej bazy nie popiera nie tylko opozycja, ale i znaczna część ludności - mówi ekspert. Jego zdaniem, białoruskie władze jednak zgodzą się na rozlokowanie rosyjskiej jednostki.

Tymczasem Juozas Olekas, minister obrony Litwy oświadczył, że pojawienie się rosyjskiej bazy na Białorusi stwarza niebezpieczeństwo zwiększenia napięcia w regionie i negatywnie wpłynie na relacje litewsko-białoruskie. - To również przeszkodzi dążeniom Białorusi do normalizacji stosunków z Unią Europejską i NATO - stwierdził litewski minister obrony, cytowany przez białoruskie media.

d2y97pk

Podziel się opinią

Share
d2y97pk
d2y97pk
Więcej tematów