Trwa ładowanie...

Putin rozmawia z Merkel o Nordstream 2

Władimir Putin dotarł na rozmowę z Angelą Merkel. Niemiecka kanclerz gości rosyjskiego przywódcę po raz pierwszy od niemal pięciu lat. Na krótkim briefingu prasowym zdradzili, jakie kwestie będą omawiać.

Share
Putin rozmawia z Merkel o Nordstream 2
Źródło: PAP/EPA, Fot: Ralph Hirschberger
d2v8vvd

Putin przekonywał, że gazociąg Nordstream 2 to projekt "czysto ekonomiczny". Prezydent Rosji zapewnił, że wraz z niemiecką kanclerz doprowadzą go do finalizacji. Wielomiliardowa inwestycja spowoduje, że tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec będzie odbywał się niezależnie od Polski czy Ukrainy. Nie podoba się to nie tylko tym krajom, ale i Stanom Zjednoczonym. Donald Trump powiedział, że Niemcy staną się "zakładnikiem Rosji".

Angela Merkel stwierdziła, że Rosja musi wziąć więcej odpowiedzialności za rozwiązywanie konfliktów w Syrii i na Ukrainie. - Myślę, że kontrowersyjne kwestie mogą być omawiane tylko poprzez dialog - zaznaczyła niemiecka kanclerz. Putin powiedział, że planuje porozmawiać o wspólnym planie pomocy humanitarnej dla Syrii. Prezydent Rosji ostrzegł też Merkel, że Europa może nie udźwignąć nowego kryzysu.

d2v8vvd

- Przypominam, że w Jordanii jest milion uchodźców. Jest ich milion w Libanie. Trzy miliony są w Turcji. To potencjalnie ogromny ciężar dla Europy, więc lepiej zrobić wszystko, co możliwe, by mogli wrócić do domu - powiedział Putin.

Zobacz też: Żakowski: Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej

W kontekście Ukrainy Merkel ma namawiać Putina do zorganizowania tam pokojowej misji ONZ.

Zaproszenie Putina do Mesebergu niemiecka kanclerz uzasadniała koniecznością rozmów w sprawie konfliktów na wschodniej Ukrainie i w Syrii. Jej zdaniem nie można ich rozwiązać bez współpracy z Rosją. - Jestem gotowa pracować nad tym z prezydentem Putinem - powiedziała.

Władimir Putin przybył do Niemiec bezpośrednio z Austrii, gdzie był gościem na weselu szefowej austriackiej dyplomacji Karin Kneissl. Austria sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v8vvd

Podziel się opinią

Share
d2v8vvd
d2v8vvd
Więcej tematów