Trwa ładowanie...

"Pupil nie powinien być w ten wieczór sam", czyli zwierzęta i fajerwerki

Jak sobie poradzić w hałaśliwą, sylwestrową noc?

"Pupil nie powinien być w ten wieczór sam", czyli zwierzęta i fajerwerki
dlvtflt
dlvtflt

Fundacje na rzecz zwierząt apelują o nie strzelanie fajerwerkami w Sylwestra. Psy, koty czy ptaki panicznie boją się odgłosów petard. O ile za zakłócanie spokoju przewidziana jest grzywna , w Sylwestra i pierwszy dzień nowego roku jest przyzwolenie na strzelanie. Dla miejskich zwierząt każdy wybuch petardy to koszmar.

- Zwierzęta czują strach i jeśli trwa on dostatecznie długo lub ma formę często powtarzających się po sobie epizodów strachu - jeżeli nie może wywołać pozytywnej ewolucyjnie reakcji adaptacyjnej w postaci ucieczki od potencjalnego zagrożenia, to bezwzględnie pozostawia trwałe ślady na zdrowiu fizycznym i psychicznym zwierząt, wpływając negatywnie na ich dobrostan - mówi Wawalove.pl lek. wet. Radosław Studniarski.

"Najlepiej zachowywać się normalnie"

Jak sobie radzić? Przez cały dzień psy najlepiej wyprowadzać na smyczy i tylko blisko domu. Magdalena Buszko z fundacji na rzecz zwierząt Viva mówi, że przyda się dodatkowe oznakowane, bo jest możliwość, że pies zerwie się ze smyczy. - W okresie sylwestrowym bardzo dużo zwierząt trafia do schronisk, dlatego najlepiej, gdyby każdy miał adresatkę i chipa. Przede wszystkich w wieczór sylwestrowy nasz pupil nie powinien być sam. Uspakajanie go przytulaniem i głaskaniem nie jest dobrym pomysłem, bo dajemy znać, że coś jest nie tak - wyjaśnia specjalistka. - Najlepiej zachowywać się normalnie, włączyć muzykę, zamknąć okna, zaciągnąć zasłony. Należy też otworzyć wszystkie pomieszczenia w domu, tak aby zwierzę samo znalazło najbezpieczniejsze miejsce dla siebie. Tym, które bardzo się denerwują można podać środki uspokajające, ale tylko w porozumieniu z lekarzem weterynarii - dodaje Buszko.

Wiele osób namawia także do wzięcia udziału w corocznej akcji "Nie strzelam w Sylwestra". - Jak sposób w jaki się bawimy wpływa na zwierzęta? Huczny Sylwester z wybuchami petard i pokazami fajerwerków może być koszmarem dla zwierząt domowych - szczególnie niebezpiecznym dla psów i wychodzących kotów. Także śmiercionośny dla dzikich ptaków - przekonują uczestnicy.

dlvtflt
dlvtflt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlvtflt
Więcej tematów