Trwa ładowanie...

Donoszą o zgodzie Bidena. To może być przełom dla Ukrainy

Joe Biden potajemnie udzielił Ukrainie pozwolenia na uderzenia w cele leżące na terenach kontrolowanych przez Rosję za pomocą uzbrojenia dostarczonego przez USA - donosi w czwartek Politico. Biały Dom miał zastrzec, że zgoda dotyczy jedynie obszaru w pobliżu okupowanego przez Rosjan Charkowa.

Donoszą o zgodzie Bidena. To może być przełom dla UkrainyDonoszą o zgodzie Bidena. To może być przełom dla UkrainyŹródło: East News, fot: Matt Kelley
d3ngpir
d3ngpir

"Prezydent polecił niedawno swojemu zespołowi aby dopilnował, by Ukraina była w stanie użyć amerykańskiej broni w pobliżu okupowanego przez Rosjan Charkowa, by odpowiedzieć siłom rosyjskim, które ją atakują lub przygotowują się do ataku" - przekazał anonimowy amerykański urzędnik.

Dodał, że "polityka zakazu ataków z użyciem amerykańskiej broni dalekiego zasięgu na terytorium Rosji nie uległa zmianie".

Ukraina będzie mogła używać amerykańskich rakiet i wyrzutni, by zestrzeliwać rosyjskie rakiety lecące na Charków, samoloty atakujące ukraińskie terytorium oraz uderzać w oddziały rosyjskich żołnierzy zgrupowanych przy granicy.

d3ngpir

Ukraińcy nie będą mogli natomiast uderzać w infrastrukturę cywilną, ani używać rakiet dalekiego zasięgu, by uderzyć w cele leżące w głębi Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: stosunki UE-Rosja. Trzy błędy, jakie Europa popełniła wobec Putina

Doniesienia o zgodzie Bidena. "Wyraźna zmiana"

"To wyraźna zmiana, która pomoże Ukrainie lepiej bronić swojego drugiego co do wielkości miasta" - ocenia Politico. Według portalu w administracji Bidena pojawiły się obawy, że może to doprowadzić do eskalacji konfliktu poprzez bardziej bezpośrednie zaangażowanie USA w wojnę, "jednak pogarszająca się sytuacja Ukrainy na polu bitwy skłoniła prezydenta do zmiany zdania".

d3ngpir

Informator portalu dodaje, że Ukraina zwróciła się do administracji Bidena o wyrażenie takiej zgodny po serii ataków na Charków, jaką przeprowadzili Rosjanie w ubiegłym tygodniu.

Mimo przekazanej przez anonimowych urzędników prasie zmianie polityki, jak dotąd nie potwierdzono jej oficjalnie. Pytana o to jeszcze niecałe dwie godziny wcześniej zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh twierdziła, że polityka nie uległa zmianie.

Przeczytaj też:

Źródło: Politico

d3ngpir
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3ngpir
Więcej tematów