Prywatyzacja Ciecha. Sześć osób z zarzutami

Katowicka prokuratura przedstawiła zarzuty sześciu osobom. Są podejrzani o nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu.

Prywatyzacja Ciecha. Sześć osób z zarzutami
Źródło zdjęć: © PAP | Dominik Gajda
Karolina Kołodziejczyk

13.02.2018 | aktual.: 13.02.2018 07:16

Sześć usłyszało zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy. Wśród zatrzymanych przez CBA są urzędnicy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało w poniedziałek informację o zatrzymaniu w sprawie prywatyzacji Ciechu sześciu osób. Wśród nich jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, Paweł T. Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł.

"Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. - Zastępca Dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. – Radca Ministra w Departamencie Analiz" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

To jednak nie wszystko: zatrzymano także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA. Jest to członek zarządu Konrad Z. i Zastępca Dyrektora Działu Doradztwa – Paweł L.

Podejrzane transakcje

Śledztwo w tej sprawie trwa od maja 2017 r. Wczesniej prowadziła je warszawska prokuratura, teraz Prokuratura Krajowa, która również zadecydowała o tym, by przenieść postępowanie do Katowic.

Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa w związku ze zbyciem w maju 2014 r. akcji spółki Ciech SA na rzecz spółki KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments.

- W toku śledztwa ustalono, że przy dokonywaniu tej transakcji doszło do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa, przy współdziałaniu przedstawicieli firmy świadczącej usługi doradcze na rzecz Ministra Skarbu Państwa - powiedział prok. Waldemar Łubniewski w rozmowie z PAP, cytowany przez dziennik.pl
Zdaniem śledczych, podczas tej transakcji nie sporządzono rzetelnej wyceny wartości akcji. Co więcej, poświadczono nieprawdę w dokumentach, które były podstawą do podjęcia przez ministra decyzji o sprzedaży akcji spółce KI Chemistry. Sprawa dotyczy zbycia przez Skarb Państwa 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł. Według CBA tym działaniem "wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach".

Lider rynku chemicznego

Do prywatyzacji Ciechu doszło w połowie 2014 r. Spółka po raz pierwszy pojawiła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w lutym 2005 roku. Obecnie Grupa Ciech znajduje się wśród pierwszej pięćdziesiątki największych polskich przedsiębiorstwa. Jest również jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego.

Źródło: dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)