Trwa ładowanie...
d1pggwu

Prokuratura nie zajmie się kościelnym "wezwaniem do zapłaty". Odmówiła wszczęcia dochodzenia

Prokuratura z Białegostoku nie będzie wszczynać dochodzenia ws. parafialnego skandalu z wezwaniami do zapłaty. Wysłał je proboszcz, by zmobilizować swoich parafian do większej troski o wspólnotę. Policjanci podejrzewali, że mogło dojść do przestępstwa.
Share
Arcybiskup wezwał do siebie proboszcza od "wezwania"
Arcybiskup wezwał do siebie proboszcza od "wezwania"Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Włodek
d1pggwu

- Dostaliśmy akta i po ich przeanalizowaniu przychyliliśmy się do wniosku policji, by odmówić wszczęcia dochodzenia. Powodem odmowy jest brak cech przestępstwa w przedmiotowym zdarzeniu - powiedział w rozmowie z portalem poranny.pl zastępca prokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Północ Anna Małgorzata Milewska.

Polecenie, by zająć się sprawą, przyszło z komendy głównej. Listy proboszcza mieli wyłapać "specjaliści od czytania postów z portali społecznościowych". Sprawę nagłośniono w sierpniu, gdy na portalu społecznościowym jeden z mieszkańców Białegostoku opublikował "serdeczną prośbę" skierowaną do jego matki.

d1pggwu

Wezwanie było powodem rozmowy proboszcza i arcybiskupa

Rada parafialna i proboszcz jednej z białostockich parafii wezwali kobietę do "niezwłocznego uregulowania zaległości" za kilka lat. Chodziło o "dobrowolne ofiary na utrzymanie parafialnego kościoła". Jak wytłumaczono, zbliżają się "wielkie inwestycje zaplanowane przez ks. proboszcza". Przedstawiciele rady parafialnej podkreślili też w piśmie, że "utrzymanie kościoła parafialnego jest obowiązkiem każdej rodziny".

Zobacz także: Tragedia w Szaflarach. Zobacz jak wyglądał eksperyment procesowy

Sprawa wywołała burzę i trafiła do arcybiskupa. Proboszcz przyjecvhał do hierarchy i przeprosił. - Przyznał, że kierował się dobrą intencją, chciał „zmobilizować parafian” i wysłał kilka takich kartek, ale wybrał niewłaściwą formę - powiedział ks. Andrzej Dębski, rzecznik Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Białostockiej.

Źródło: poranny.pl, wspolczesna.pl. WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pggwu

Podziel się opinią

Share
d1pggwu
d1pggwu
Więcej tematów