Trwa ładowanie...
d1opyxl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Czech popiera petycję antyimigracyjną swojego poprzednika

Prezydent Czech Milosz Zeman poparł petycję antyimigracyjną wystosowaną w sobotę przez jego poprzednika, eurosceptycznego Vaclava Klausa - podały czeskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Milosz Zeman (AFP, Fot: Patrick Kovarik)
d1opyxl

Klaus powiedział w sobotę, że skierował do rządu petycję, w której wzywa do zapewnienia nienaruszalności czeskich granic i odrzucenia kwot relokacji imigrantów, przewidzianych przez Komisję Europejską.

- My (sygnatariusze) nie jesteśmy obojętni na cierpienie tysięcy ludzi spowodowane przez wojny i katastrofy, ale (...) jesteśmy przeciwni manipulacji opinią publiczną poprzez tworzenie fałszywego poczucia solidarności z migrantami - powiedział Klaus na konferencji prasowej w Lysej nad Labem niedaleko Pragi.

- Ta inicjatywa głosi idee, które zawsze wyrażałem. Myślę, że zgadzam się z Klausem - powiedział Zeman w Pekinie, gdzie składał wizytę.

d1opyxl

Zgoda prezydentów

Zeman już wcześniej wyrażał niechęć do automatycznych kwot imigrantów przyjmowanych przez kraje członkowskie UE. Na początku sierpnia upomniał nielegalnych imigrantów, którzy według niego powinni przyswoić sobie trzy zasady: "Nikt cię tu nie zapraszał. Skoro już jesteś, szanuj nasze przepisy. Jeśli ci się to nie podoba, odejdź". Była to reakcja na niepokoje i rozruchy w obozie dla uchodźców w miejscowości Biela pod Bezdiezem w kraju (województwie) środkowoczeskim. W obozie bunt podniosło około 100 imigrantów pochodzących z Afganistanu, Pakistanu i Iraku oczekujących na deportację.

Zeman powiedział też wtedy, że "ludziom tym możemy najlepiej pomóc na ich własnym terytorium".

"Sztuczna mieszanka"

74-letni Klaus, który był prezydentem w latach 2003-2013, napisał w zamieszczonej w internecie petycji: "Masowa imigracja stanowi fundamentalne zagrożenie dla stabilności Europy i krajów Unii Europejskiej". Tekst ostrzega przed "ryzykiem i zagrożeniami wynikającymi ze sztucznej mieszanki narodów, kultur i całkowicie odmiennych religii".

d1opyxl

Klaus w petycji wzywa rząd Czech do "zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i nienaruszalności granic kraju wszystkimi dostępnymi środkami", "niezaakceptowania na poziomie UE żadnych kwot lub podobnych środków dystrybucji migrantów" i "domagania się przestrzegania umów w sprawie polityki azylowej".

W minionym tygodniu Klaus mówił, że Europa, przyjmując imigrantów, popełnia "samobójstwo". Była to reakcja na wypowiedź szefa francuskiej dyplomacji Laurenta Fabiusa, który określił jako "skandaliczną" postawę niektórych krajów Europy Wschodniej, które sprzeciwiają się kwotowemu rozmieszczeniu imigrantów napływających do Europy.

"Bezużyteczna" petycja

Czeski premier Bohuslav Sobotka uznał w sobotę petycję Klausa za "bezużyteczną". - Nie potrzebujemy petycji, ale energicznych działań na poziomie UE - oświadczył.

Natomiast szef czeskiego MSW Milan Chovanec powiedział w niedzielę, że jak dotąd w Republice Czeskiej wpłynęło tylko 60 wniosków o azyl od imigrantów z Syrii. Według niego jest to potwierdzeniem faktu, że Czechy są dla uchodźców jedynie krajem tranzytowym w drodze na Zachód.

d1opyxl

Podziel się opinią

Share

d1opyxl

d1opyxl
Więcej tematów