Trwa ładowanie...

Prawnik Michaił Joffe: Rosja może sobie rościć prawa do ładunku "złotego pociągu"

Rosja może rościć sobie prawo do ładunku "złotego pociągu" nazistowskich Niemiec znajdującego się na terenie Polski - uważa prawnik Michaił Joffe. O takiej możliwości pisze serwis Sputniknews.

Share
Prawnik Michaił Joffe: Rosja może sobie rościć prawa do ładunku "złotego pociągu"
Źródło: PAP, fot: Aleksander Koźmiński
d1f3jcw

O tym, że w okolicach Wałbrzycha na Dolnym Śląsku zlokalizowano historyczny pociąg z okresu II wojny światowej, media informują od kilku dni. Prawnicy reprezentujący dwie osoby prywatne zgłosili ten fakt miejscowemu samorządowi oraz ministerstwu kultury i dziedzictwa narodowego. Domagają się od Skarbu Państwa uznania prawa do zażądania przysługującego im - ich zdaniem - 10 proc. znaleźnego.

Zdaniem prawnika Michaiła Joffe prawa do zawartości pociągu należą do krajów koalicji antyhitlerowskiej. - Bez wątpienia mienie musi zostać opisane i udostępnione krajom uczestniczącym w antyhitlerowskiej koalicji. Przedstawiciele Rosji niewątpliwie powinni brać udział w ustalaniu ładunku, który zostanie odkryty, jeżeli pociąg ten zostanie wyciągnięty - uważa prawnik.

Jak dodaje, Polska "jest zobowiązana" do zaangażowania w sprawę międzynarodowych ekspertów. - Jeżeli mienie zostało wywiezione z terytorium byłego ZSRR, to ładunek zgodnie z prawem międzynarodowym musi zostać przekazany stronie rosyjskiej - twierdzi Joffe.

d1f3jcw

Zdaniem prawnika również osoby, które zlokalizowały pociąg nie mogą liczyć na znaleźne. - Możemy założyć, że w tym pociągu znajduje się mienie skradzione przez nazistów w czasie II wojny światowej. Naziści oczywiście nie mieli swojego ładunku. Mowa o zrabowanym w tym czasie złocie i ewentualnie dziełach sztuki. Ale to nie jest skarb. W związku z tym ludzie, którzy z pewnym prawdopodobieństwem znaleźli ten ładunek i pretendują o jakieś wynagrodzenie, nie mają praw do niego. Jest to ładunek związany ze zbrodniami nazistów, a dla takich znalezisk istnieje inny porządek postępowania prawnego - uważa Joffe.

d1f3jcw

Podziel się opinią

Share
d1f3jcw
d1f3jcw
Więcej tematów