Trwa ładowanie...

Polska szczepionka na COVID coraz bliżej. Jest jeden problem

Polska szczepionka na COVID może wejść w kolejny etap badań. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej podjęli działania, by ich szczepionka mogła być testowana na zwierzętach. Potrzebny jest jednak partner i finansowanie.

Polska szczepionka na COVID coraz bliżej. Jest jeden problemPolska szczepionka na COVID coraz bliżej. Jest jeden problemŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo, Guillaume Horcajuelo
d2kkg4e
d2kkg4e

Polska szczepionka na COVID może okazać się jednym z najważniejszych krajowych odkryć ostatnich lat. Walka z koronawirusem jednak kosztuje.

Polska szczepionka na COVID coraz bliżej. Jest problem z finansami

By szczepionka na COVID mogła wejść w etap testowania na zwierzętach, naukowcy z Politechniki Warszawskiej potrzebują partnera - firmy farmaceutycznej oraz finansowania.

- Firmy farmaceutyczne wydały na swoje szczepionki setki milionów dolarów. My mieliśmy mniejsze środki - od rektora Politechniki Warszawskiej - więc nasze prace siłą rzeczy trwały trochę dłużej - tłumaczył w rozmowie z PAP prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.

Szczepienia na COVID. Spotkanie w KPRM bez Szymona Hołowni. Radosław Fogiel wyjaśnia

- O ile badania na zwierzętach uda się na PW przeprowadzić, bo są na to dodatkowe środki, o tyle do kolejnych etapów badań potrzebujemy partnera - firmę farmaceutyczną, która wspomoże nas wiedzą i doświadczeniem w zakresie formulacji szczepionek - dodał naukowiec pracujący nas polską szczepionką na COVID.

d2kkg4e

Jak zaznaczył, jeżeli polska szczepionka na COVID przejdzie testy na zwierzętach, będzie mogła być testowana na ludziach. Co więcej, polscy naukowcy z PW zaprojektowali preparat tak, by można było go masowo produkować oraz przechowywać w warunkach, które nie powinny nastręczać problemów, jak ma to miejsce ze szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer.

Szczepionka na COVID jest potrzebna. Polska firma argumentuje

- Wciąż jest jeszcze na rynku miejsce na nowe szczepionki. Dostęp do produkowanych za granicą szczepionek nie jest zagwarantowany. Część Azji, czy Afryka wciąż na dostęp do szczepień przeciwko koronawirusowi nie może liczyć, więc ciągle problem ten nie jest rozwiązany - podkreślił prof. Ciach.

Zdaniem naukowców z PW stworzenie polskiej szczepionki na COVID może mieć także znaczenie przy ewentualnej potrzebie częstszego przyjmowania preparatu, jak ma to miejsce, chociażby w przypadku wirusa grypy.

- Obawiam się, że nowe patogeny będą nękały ludzi regularnie (...). Dlatego Europa, jeśli chce być bezpieczna, musi mieć wiele laboratoriów zdolnych do szybkiego opracowania i produkcji szczepionek - tłumaczył naukowiec, podkreślając, że nauka zdobyta przy produkcji polskiej szczepionki, przyda się także w przyszłości. - Polscy naukowcy często nie podejmują wyzwań takich, jak badania nad nowym lekiem, czy szczepionką, ponieważ ze względu na skromne środki, jakimi dysponują, nie mają co się ścigać z dużymi firmami - dodał prof. Ciach.

d2kkg4e

Polska szczepionka na COVID. Co w kolejnym etapie badań?

Polscy naukowcy produkują oczyszczone białko tzw. kolca koronawirusa. W reakcji na pojawienie się właśnie tego czynnika organizm powinien wytworzyć odpowiedź immunologiczną, czyli przeciwciała do walki z koronawirusem.

- Stworzyliśmy cztery szczepy modyfikowanych genetycznie bakterii E. coli, które wytwarzają fragmenty białek charakterystycznych dla SARS-CoV-2 - tzw. kolców, tworzących "koronę" wirusa. Do opracowania szczepionki wirus nie był potrzebny - bazowaliśmy na opracowaniach jego kodu genetycznego i staraliśmy się wybrać fragmenty, które najwolniej mutują - zaznaczył naukowiec z PW.

Etap, do jakiego szykują się Polacy, wymaga, by do tego białka dodać kolejny ważny składnik szczepionki na COVID - tzw. adjuwant - wzmacniacz reakcji immunologicznej - żeby szczepionka była gotowa do badań na zwierzętach.

d2kkg4e

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kkg4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kkg4e
Więcej tematów