Trwa ładowanie...
d3gb4k1
Polscy politycy nie zdali egzaminu. Miażdżąca krytyka ze strony ekspertów

Polscy politycy nie zdali egzaminu. Miażdżąca krytyka ze strony ekspertów

Kto zyskał wizerunkowo na ostatniej "wymianie ciosów" między PiS i opozycją? Goście programu Wirtualnej Polski #dziejesienazywo: politolog dr Renata Mieńkowska-Norkiene (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego) oraz specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego Mirosław Oczkoś (Szkoła Główna Handlowa) zgodnie stwierdzili, że audyt rządu PiS i reakcja opozycji nie poprawiły jakości debaty publicznej. Rozmówcy Jacka Gądka różnili się jednak w ocenie skuteczności działań poszczególnych formacji.
Share
d3gb4k1

- Czy to było dobre rozwiązanie, żeby przez 10 godzin w Sejmie podsumować osiem lat? - pytał prowadzący. - Ale co to było za podsumowanie? To nie miało nic wspólnego z audytem. Było to po prostu pokazanie, że pierwsze półrocze rządów było naznaczone fatalną spuścizną poprzedników - stwierdziła Mieńkowska-Norkiene.

- Gdyby pani PiS potraktowała jako swoich studentów, to jaką ocenę by pani wystawiła? - dopytywał gospodarz #dziejesienazywo.

d3gb4k1

- Z perspektywy tego, jaką to przyniosło korzyść polskiej debacie publicznej i jakości polskiej polityki, to z całą pewnością by nie zaliczyli - odpowiada politolog. Jej zdaniem, od strony PR-owej i przekazu dla twardego elektoratu PiS, rząd zasłużył na trójkę lub nawet czwórkę.

- Ja się boję, że to w ogóle nie było reżyserowane, to było pospolite ruszenie. Beata Szydło nie jest mistrzem wystąpień publicznych. Większość ministrów była trochę chyba zaskoczona, że musi to zrobić w tym momencie. Na pewno dobrze wypadł minister Jackiewicz. Miał na to jakiś plan: siedem grzechów, to się układa w głowie zawsze - oceniał z kolei Oczkoś.

Zauważył też, że grzechem polityki światowej jest to, iż wszyscy kłamią. - Pytanie jest takie, kto kłamie najmniej. U mnie by nikt nie zaliczył, jeżeli chodzi o wystąpienie związane z budowaniem wizerunku. To, że to trwało tyle godzin, to jest to przemyślane działanie, bo nikt nie jest w stanie tego przez tyle godzin percypować - mówił ekspert ds. wizerunku.

Oczkoś krytycznie ocenił też Platformę Obywatelską. - Musi w ogóle znaleźć jakiś pomysł po co istnieje, po co jest, do czego jest potrzebna. Muszą znaleźć liderów, występujących w mediach, którzy są wyraziści - powiedział.

d3gb4k1

- Jest lider Grzegorz Schetyna - zauważył prowadzący. - Dlatego powtórzę, że powinni znaleźć liderów, którzy są wyraziści do występowania w mediach - odpowiedział ekspert.

- Jest była premier Ewa Kopacz - przypomniał Gądek. - To był podstawowy błąd. Ja rozumiem traumę po przegranej, natomiast to są tzw. aktywa w każdym państwie świata - były premier, były prezydent, były minister. Tym trzeba grać, a PO się odcięła - odparł gość #dziejesienazywo. Zapytany o to, czy PO marnuje potencjał Ewy Kopacz powiedział, że "przestała marnować, ale pozostaje pytanie w jaką stronę to pójdzie".

d3gb4k1

Podziel się opinią

Share
d3gb4k1
d3gb4k1
Więcej tematów