PolskaPolacy są pozytywnie nastawieni do uchodźców

Polacy są pozytywnie nastawieni do uchodźców

Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że sympatię do obcokrajowców szukających schronienia w naszym kraju, deklaruje ponad 80 procent społeczeństwa. Dwie trzecie z nas uważa też, że Polska powinna pomagać uchodźcom. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Polacy są pozytywnie nastawieni do uchodźców
Źródło zdjęć: © AFP | Khalil Mazraawi

- Nasz kraj zrobił na przestrzeni lat duże postępy - uważa Maria Pamula z polskiego biura UNHCR potwierdza pozytywne nastawienie Polaków do spraw obcokrajowców. Zapewnia, że Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z przyjętej konwencji i wpuszcza wszystkich, którzy wyrażają obawę przed prześladowaniem w swoim kraju lub nie mogą z innych powodów do niego wrócić. - Pracuję z uchodźcami 12 lat i obserwuję, że zmienia się w Polsce na coraz lepsze - przyznaje Maria Pamula.

UNHCR monitoruje między innymi to, jak polskie władze traktują obcokrajowców tuż po wjeździe do naszego kraju. Biuro Wysokiego Komisarza pozytywnie ocenia procedury Straży Granicznej. Nadal mamy jednak problemy z tak zwanymi osobami szczególnej troski - tłumaczy Maria Pamula. Chodzi między innymi o osoby po traumatycznych przejściach, na przykład torturowane albo o kobiety w ciąży czy nieletnich bez opieki. Mamy co prawda przepisy, które określają podejście do takich osób, ale są problemy z samą identyfikacją tych ludzi. W rzeczywistości nie wiadomo więc, czy szczególne procedury powinny być uruchomione już na granicy czy może w ośrodku dla uchodźców.

W samych ośrodkach też bywa różnie z identyfikacją osób szczególnej troski. UNHCR krytycznie ocenia personel takich placówek. Uchodźcami po traumatycznych przejściach zajmują się zwykli pracownicy administracyjni. Tymczasem powinni to być pracownicy socjalni z odpowiednim wykształceniem i przeszkoleniem.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony w 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia 50. rocznicy przyjęcia konwencji ONZ na temat uchodźców. Coroczne obchody odbywają się w ponad stu krajach. Celem organizowanych tego dnia imprez kulturalnych, konferencji i różnorodnych wydarzeń jest wyrażenie solidarności z uchodźcami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)