Trwa ładowanie...

Pogrzeb Jana Szyszki. Minister otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą orderu "Odrodzenia Polski". Odznaczenie za "wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej" odebrała żona zmarłego Krystyna Szyszko.

Pogrzeb Jana Szyszki. Minister otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia PolskiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3o6i3y
d3o6i3y

Krzyż Komandorski z gwiazdą orderu "Odrodzenia Polski" z rąk prezydenta Andrzeja Dudy żona zmarłego Krystyna Szyszko odebrała podczas mszy św. pogrzebowej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie - Starej Miłosnej.

Były minister środowiska i wieloletni poseł zmarł 9 października w wieku 75 lat. W środę zostanie pochowany na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Starej Miłosnej.

W uroczystościach pogrzebowych biorą udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liczni politycy i urzędnicy państwowi.

- Pamiętam doskonale 2009 rok, gdy byłem ministrem w kancelarii pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego (...) znałem już wtedy pana prof. Szyszko, wtedy skontaktował się ze mną i zaoferował pomoc, tłumaczył kwestie związane z ochroną klimatu i wszelkie kwestie prawne. Zaprosił mnie do siebie do Tuczna, pojechałem tam z żoną i córką, przez lata byłem harcerzem, wiele czasu spędziłem w lesie, ale nikt nigdy nie opowiedział mi tyle o leśnictwie co prof. Szyszko przez te dwa dni. Nie szczędził on nikomu swoich niezwykłych umiejętności i niezwykłej wiedzy - mówił Andrzej Duda..

d3o6i3y

- Jeśli wycinał drzewo, to sadził dwa w lepszym miejscu. Z przymrużeniem oka patrzył ma ludzi nawiedzonych, którzy go atakowali - powiedział prezydent.

Jarosław Kaczyński o atakach na prof. Szyszko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał wieloletnią współpracę ze zmarłym. - Przyszło mi pożegnać człowieka, który odszedł przedwcześnie, z którym ja moje środowisko szło razem przez 30 lat. Pan prof. Szyszko był wybitnym uczonym. (...) był kimś o twardych poglądach. (...) Był twardy jak stal. Był twardy jeśli chodzi o sferę przekonań, sfera związana z wiara, bronił zasad wiary, tego wszystkiego, co związane z nauką kościoła. (...) skupiał wokół siebie, w swoim domu, lesie, bardzo wielu przedstawiciele środowisk naukowych. (...) Dobrze zasłużył się ojczyźnie - mówił prezes PiS.

- Był człowiekiem utalentowanym, odszedł przedwcześnie, można powiedzieć w walce, bo walczył o to, by wielka sprawa naprawy RP mogła być kontynuowana. Być może ciężar tej walki, ten fizyczny i ten związany z atakami były jedną z przyczyn tej tragicznej śmierci - dodał Kaczyński.

Prof. Jan Szyszko był trzy razy ministrem środowiska

Prof. Jan Szyszko był profesorem nauk leśnych i nauczycielem akademickim. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum, a w 2001 r. wstąpił do PiS. W rządzie Beaty Szydło był szefem resortu środowiska. Kierował tym ministerstwem trzykrotnie - po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka w latach 19971999.

d3o6i3y

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o6i3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3o6i3y
Więcej tematów