Trwa ładowanie...

Pogoda dla grzybiarzy. Jakie ceny grzybów na targowiskach?

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Ale nie każdy lubi albo może pozwolić sobie na leśne grzybobrania. W badaniu przeprowadzonym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski spytaliśmy, jak oceniane są tegoroczne ceny grzybów na targowiskach i w sklepach.

W środę na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa za kilogram kurek trzeba było zapłacić 40 złotychW środę na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa za kilogram kurek trzeba było zapłacić 40 złotychŹródło: PAP, fot: Silas Stein
d87x9gc
d87x9gc

Pogoda w ostatnich tygodniach sprzyjała grzybiarzom. Tradycyjnie to listopad był ostatnim miesiącem, kiedy w lasach można było jeszcze coś znaleźć. Ale w tym roku może być inaczej.

- W tym sezonie jeszcze w grudniu będą grzyby, a w nowym roku pojawią się już w marcu. Z pełnymi koszami będziemy z lasu wychodzić. Tak przewiduję. Przez zmiany klimatyczne pory roku się poprzesuwały - mówił ostatnio w rozmowie z WP grzyboznawca Justyn Kołek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybrali się na grzyby. Na miejsce wezwano służby

Jakie ceny grzybów?

Część miłośników grzybów nie przepada za ich poszukiwaniem. Spytaliśmy uczestników Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, czy kupowali w tym roku grzyby. Twierdząco odpowiedziało 15 proc. badanych, a 85 proc. stwierdziło, że nie kupowało w tym roku grzybów.

d87x9gc

Spośród osób, które grzyby kupowało, ponad połowa (56 proc.) uznało tegoroczne ceny grzybów za takie, których się spodziewali. Ceny za wyższe, niż się spodziewali, uznało 38 proc. uczestników badania, a tylko 6 proc. stwierdziło, że ceny były niższe, niż się tego spodziewali.

Uczestników panelu Ariadna spytaliśmy także, ile zapłacili za grzyby. Najwięcej osób (42 proc.) odpowiedziało, że za kilogram zapłaciło od 30 do 49 zł. Na drugim miejscu (17 proc. osób) znalazła się odpowiedź 50-69 zł, a poniżej 29 zł tylko 13 proc. Najmniej ankietowanych (4 proc.) odpowiedziało, że wydało powyżej 70 zł. 24 proc. uczestników badania zasłoniło się zaś niepamięcią w zakresie cen grzybów w sklepach i na straganach.

Badanie dla WP WP
Badanie dla WPŹródło: WP

W piątek na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa za kilogram kurek trzeba było zapłacić 40 złotych. Podgrzybki kosztowały od 16 do 22 zł za kilogram. Znacznie łatwiej w sklepach i na targach dostać pieczarki i boczniaki. Na Lubelskim Rynku Hurtowym Elizówka w mijającym tygodniu za te grzyby trzeba było zapłacić odpowiednio około 9,50 i 20 zł za kilogram.

d87x9gc

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1077 osób. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji 27-29 października. Metoda: CAWI.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d87x9gc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d87x9gc
Więcej tematów