Trwa ładowanie...
d1yph1l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Podczas weekendu do Niemiec przyjechało niemal 20 tys. uchodźców

Podczas weekendu przez Monachium do Niemiec przybyło niemal 20 tys. uchodźców syryjskich z Węgier - dwa razy więcej niż początkowo się spodziewano - poinformowała w rzeczniczka rządu Górnej Bawarii Simone Hilgers. Rząd Niemiec postanowił przeznaczyć dodatkowe 3 mld euro na wsparcie władz poszczególnych landów i miast w związku z rekordowym napływem uchodźców i imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Część azylantów została ulokowana na terenie Bawarii
Część azylantów została ulokowana na terenie Bawarii (PAP/EPA, Fot: Nicolas Armer)
d1yph1l

Część azylantów została ulokowana na terenie Bawarii, inni zostali przetransportowani do Północnej Nadrenii-Westfalii, Turyngii i innych krajów związkowych Niemiec.

Rzeczniczka zaznaczyła, że możliwości Bawarii przyjmowania nowych uciekinierów wyczerpują się. - Zbliżamy się w szybkim tempie do granicy (możliwości - przyp. red.) - powiedziała Hilgers cytowana przez agencję dpa.

Fala uchodźców na niespotykaną dotychczas skalę to skutek decyzji kanclerz Angeli Merkel o otwarciu granicy dla osób, które przez wiele dni koczowały na dworcu w Budapeszcie, a następnie na piechotę wyruszyły w kierunku granicy z Austrią. Węgierskie władze przewiozły ich w sobotę rano autobusami na granicę z Austrią, skąd pociągami zostali przetransportowani do Niemiec.

d1yph1l

Władze Austrii i Niemiec wydały wcześniej zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria. Berlin i Wiedeń zgodziły się przyjąć tę grupę uchodźców bez kontroli i biurokratycznych procedur. Berlin podkreśla, że była to jednorazowa decyzja wynikająca z nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy.

Niemcy i Austria domagają się zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego. Niemcy spodziewają się w tym roku co najmniej 800 tys. azylantów.

3 mld euro

Rząd Niemiec postanowił przeznaczyć dodatkowe 3 mld euro na wsparcie władz poszczególnych landów i miast w związku z rekordowym napływem uchodźców i imigrantów - głosi opublikowane oświadczenie rządzącej koalicji partii CDU i SPD.

d1yph1l

Podczas trwającego 5 godzin spotkania przywódcy koalicji tworzącej gabinet kanclerz Angeli Merkel uzgodnili również szereg innych posunięć, m.in. przyspieszenie procedur udzielania azylu i ułatwienia przy budowie schronisk dla azylantów.

Niezależnie od dodatkowych funduszy dla landów i miast, rząd zamierza uwolnić dodatkowe 3 mld euro na sfinansowanie swoich działań wobec ubiegających się o azyl, takich jak wypłata zasiłków.

Uzgodniono też poszerzenie listy krajów uważanych za "bezpieczne", co oznacza w praktyce pozbawienie obywateli tych krajów możliwości uzyskania azylu w Niemczech. Listę poszerzono m. in. o Kosowo, Albanię i Czarnogórę. Wcześniej znalazły się na niej Serbia, Macedonia i Bośnia.

Celem tego posunięcia ma być - jak głosi oświadczenie - przyspieszenie procedur ekstradycyjnych wobec imigrantów z południowo wschodniej Europy i skupienie się na uchodźcach z opanowanych przez wojnę krajów, takich jak Syria, Irak i Afganistan.

d1yph1l

Podziel się opinią

Share

d1yph1l

d1yph1l
Więcej tematów