Trwa ładowanie...
d3nqjjd

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU)

Członkowie, liderzy, sondaże
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands), czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, to jedna z największych partii niemieckich reprezentowana obecnie w Bundestagu. Jej początki sięgają XIX wieku i działającej wówczas Partii Centrum, która zrzeszała katolików i która odegrała ważną rolę w istnieniu i działalności Cesarstwa Niemieckiego.

CDU – najważniejsze informacje

CDU powstało po II Wojnie Światowej z inicjatywy byłych członków Partii Centrum w celu zjednoczenia zarówno katolików, jak i protestantów.* Pierwszym liderem CDU* był Konrad Adenauer.

Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną określa się mianem ugrupowania centroprawicowego, dla którego ważne są wartości konserwatywne oraz chrześcijańskie. CDU nie funkcjonuje w Bawarii, gdyż tam istnieje podobna do niego partia CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii), jednakże oba te ugrupowania na szczeblu ogólnokrajowym stanowią jeden organ zwany powszechnie Unią. Obecnym liderem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej jest kanclerz Angela Merkel.

Program Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna przede wszystkim czerpie z wartości chrześcijańskich oraz konserwatywnych. Dąży do zjednoczenia ludzi wyznających religię chrześcijańską, bez względu na to, jakiej są płci, jaki wykonują zawód i jakie poglądy na świat reprezentują. CDU popiera wolność i równość wszystkich osób, zakłada równouprawnienie kobiet i mężczyzn, a także osób niepełnosprawnych. W kwestiach gospodarczych CDU reprezentuje poglądy socjalliberalne, wspiera też wolność prorynkową i ekonomiczną oraz popiera integrację europejską.

Ugrupowanie Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna posiada trzy orientacje ideowe:

  • wolnorynkowo-liberalną,
  • chrzescijańsko-socjalną,
  • umiarkowanie nacjonalistyczno-konserwatywną. Idea chrześcijańsko-socjalna opiera się na chrześcijańskiej wizji człowieka, idea nacjonalistyczno-konserwatywna kładzie nacisk na obronę tradycyjnych, niemieckich wartości, idea wolnorynkowo-liberalna skupia się na wolności rynkowej.

Historia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej

CDU zostało założone w 1945 roku przez byłych członków Partii Centrum, która z kolei została rozwiązana w 1933 roku.

Na przestrzeni tych kilku dziesięcioleci istnienia ugrupowanie CDU przeżywało mnóstwo upadków i wzlotów. Dominowało na arenie politycznej w latach 1949-1963, ale później straciło poparcie i było zmuszone do nawiązania koalicji z ugrupowaniem SPD. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna pozostawała przez długi czas w koalicji, aż do końca lat 80., kiedy upadł mur berliński. Wówczas partia ponownie zyskała ogromną rzeszę zwolenników.

Jednakże w związku z licznymi aferami finansowymi, w które zamieszany był ówczesny przewodniczący partii Helmut Kohl, CDU po raz kolejny straciło poparcie. Odzyskało je w połowie pierwszej dekady XIX w.

Przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej

Przewodniczącymi Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w poszczególnych latach od początku istnienia byli:

  • Konrad Adenauer (1950-1966);
  • Ludwig Erhard (1966-1967);
  • Kurt Georg Kiesinger (1967-1971);
  • Rainer Barzel (1971-1973);
  • Helmut Kohl (1973-1998);
  • Wolfgang Schäuble (1998-2000).

Od roku 2000 funkcję przewodniczącego pełni Angela Merkel.

d3nqjjd
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU)
Główna siedziba

Berlin

Rok założenia

1945

Lider
Cele

- dążenie do utrzymania integracji europejskiej,
- utrzymanie tradycyjnych wartości niemieckich i wartości chrześcijańskich,
- wolność i równość wszystkich obywateli,
- wolność rynkowa.

Ideologie

Chrześcijańska demokracja, konserwatywny liberalizm

Liczba członków

517,098 (stan na kwiecień 2010)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nqjjd
d3nqjjd
d3nqjjd
Więcej tematów
d3nqjjd