Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU)
CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands), czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, to jedna z największych partii niemieckich reprezentowana obecnie w Bundestagu. Jej początki sięgają XIX wieku i działającej wówczas Partii Centrum, która zrzeszała katolików i która odegrała ważną rolę w istnieniu i działalności Cesarstwa Niemieckiego.
CDU – najważniejsze informacje
CDU powstało po II Wojnie Światowej z inicjatywy byłych członków Partii Centrum w celu zjednoczenia zarówno katolików, jak i protestantów.* Pierwszym liderem CDU* był Konrad Adenauer.
Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną określa się mianem ugrupowania centroprawicowego, dla którego ważne są wartości konserwatywne oraz chrześcijańskie. CDU nie funkcjonuje w Bawarii, gdyż tam istnieje podobna do niego partia CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii), jednakże oba te ugrupowania na szczeblu ogólnokrajowym stanowią jeden organ zwany powszechnie Unią. Obecnym liderem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej jest kanclerz Angela Merkel.
Program Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna przede wszystkim czerpie z wartości chrześcijańskich oraz konserwatywnych. Dąży do zjednoczenia ludzi wyznających religię chrześcijańską, bez względu na to, jakiej są płci, jaki wykonują zawód i jakie poglądy na świat reprezentują. CDU popiera wolność i równość wszystkich osób, zakłada równouprawnienie kobiet i mężczyzn, a także osób niepełnosprawnych. W kwestiach gospodarczych CDU reprezentuje poglądy socjalliberalne, wspiera też wolność prorynkową i ekonomiczną oraz popiera integrację europejską.
Ugrupowanie Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna posiada trzy orientacje ideowe:
- wolnorynkowo-liberalną,
- chrzescijańsko-socjalną,
- umiarkowanie nacjonalistyczno-konserwatywną. Idea chrześcijańsko-socjalna opiera się na chrześcijańskiej wizji człowieka, idea nacjonalistyczno-konserwatywna kładzie nacisk na obronę tradycyjnych, niemieckich wartości, idea wolnorynkowo-liberalna skupia się na wolności rynkowej.
Historia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej
CDU zostało założone w 1945 roku przez byłych członków Partii Centrum, która z kolei została rozwiązana w 1933 roku.
Na przestrzeni tych kilku dziesięcioleci istnienia ugrupowanie CDU przeżywało mnóstwo upadków i wzlotów. Dominowało na arenie politycznej w latach 1949-1963, ale później straciło poparcie i było zmuszone do nawiązania koalicji z ugrupowaniem SPD. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna pozostawała przez długi czas w koalicji, aż do końca lat 80., kiedy upadł mur berliński. Wówczas partia ponownie zyskała ogromną rzeszę zwolenników.
Jednakże w związku z licznymi aferami finansowymi, w które zamieszany był ówczesny przewodniczący partii Helmut Kohl, CDU po raz kolejny straciło poparcie. Odzyskało je w połowie pierwszej dekady XIX w.
Przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej
Przewodniczącymi Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w poszczególnych latach od początku istnienia byli:
- Konrad Adenauer (1950-1966);
- Ludwig Erhard (1966-1967);
- Kurt Georg Kiesinger (1967-1971);
- Rainer Barzel (1971-1973);
- Helmut Kohl (1973-1998);
- Wolfgang Schäuble (1998-2000).
Od roku 2000 funkcję przewodniczącego pełni Angela Merkel.
Główna siedziba | Berlin |
Rok założenia | 1945 |
Lider | |
Cele | - dążenie do utrzymania integracji europejskiej, |
Ideologie | Chrześcijańska demokracja, konserwatywny liberalizm |
Liczba członków | 517,098 (stan na kwiecień 2010) |
Komentarze