Trwa ładowanie...
d2noi2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PO oczekuje, że premier Beata Szydło weźmie udział w dyskusji w PE

• Platforma: premier powinna pojechać na debatę w Parlamencie Europejskim
• "Szefowa rządu powinna wziąć pełną odpowiedzialność"
• Dyskusję zaplanowano na 19 stycznia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PO oczekuje, że premier Beata Szydło weźmie udział w dyskusji w PE
(Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
d2noi2r

Politycy PO oczekują, że premier Beata Szydło weźmie udział w debacie poświęconej Polsce, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim 19 stycznia. Szefowa rządu powinna wziąć pełną odpowiedzialność i wyjaśniać w UE przeprowadzane przez jej rząd zmiany - uważa Platforma.

Politycy PO przedstawili swe oczekiwanie na konferencji zwołanej przed spotkaniem premier Szydło z szefami klubów parlamentarnych na temat sytuacji międzynarodowej i polityki zagranicznej. Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział, że pójdzie na spotkanie, bo liczy na poważną rozmowę.

- Ale idę tam też z pewnym oczekiwaniem, a wręcz żądaniem. Żądaniem, aby na sesji Parlamentu Europejskiego, kiedy będzie dyskusja o Polsce, by brała w niej udział pani premier Beata Szydło. Premier powinna wziąć pełną odpowiedzialność za to, co dzisiaj dzieje się w Polsce i za sytuacje, które powodują, że w Europie rozmawia się z troską o naszym kraju - dodał.

d2noi2r

Zapowiedział, że to oczekiwanie przedstawi na wtorkowym spotkaniu przedstawi szefowej rządu. - Naszym oczekiwaniem jest, aby poważnie dyskutować i pomagać PiS i pani premier w wytłumaczeniu tej sytuacji. Warunkiem naszym jest to, by premier brała udział w tej debacie w imieniu Polski i nie zasłaniała się nikim innym i wzięła odpowiedzialność - powiedział Neumann. Doda, że jego zdaniem tylko premier ma do tego właściwą wiedzę i kompetencje.

Na uwagę, że polska premier nie odpowiada przez europarlamentem, więc dlaczego miałaby się tłumaczyć europosłom z działań swego rządu, inny polityk PO, b. szef MSZ Grzegorz Schetyna odpowiedział, że gdy w podobnej sytuacji były Węgry, to szef węgierskiego rządu Victor Orban "bronił całej wewnętrznej polityki węgierskiej".

- Uważamy, że sprawa jest poważna. Trwa w Europie debata ważna dla losów Polski i dla pozycji Polski. Jeżeli nie będzie premier Szydło na tej debacie to znaczy, że my odwracamy się od Parlamentu Europejskiego, nie chcemy rozmawiać, nie chcemy bronić polskiej polityki, polityki rządu PiS - powiedział Schetyna.

Ocenił też, że "pogorszenie sytuacji Polski w Europie to fakt". - Rozmawialiśmy w ostatnich tygodniach i podkreślaliśmy, że polityka, którą przyjął rząd PiS będzie nas sporo kosztować w Europie, na świecie i tak się dzisiaj dzieje - dodał Schetyna.

d2noi2r

Spotkanie premier z szefami klubów odbędzie się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce. Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Natomiast w przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

d2noi2r

Podziel się opinią

Share

d2noi2r

d2noi2r
Więcej tematów