Trwa ładowanie...
dj22ltf

Viktor Orbán

Najnowsze informacje
3.4
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Székesfehérvár

dj22ltf
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Darek Delmanowicz

Viktor Orbán jest węgierskim politykiem, prawnikiem i parlamentarzystą, liderem partii Fidesz, premier Węgier.

Viktor Orbán – życiorys

Viktor Orbán urodził się 31 maja 1963 w Székesfehérvárze, studiował na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie, który skończył w 1987 roku. Studiował też brytyjską filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim w latach 1989–1990. Viktor Orbán to jeden z założycieli partii Fidesz – Magyar Polgári Szövetség (pl. Fidesz – Węgierska Unia Obywatelska).

W czerwcu 1989 roku uczestniczył w obradach Trójkątnego Stołu; zażądał, żeby Węgry wycofały swoje siły z armii radzieckiej i przeprowadziły wolne wybory. Został posłem Zgromadzenia Narodowego w 1990 roku, a potem udało mu się to jeszcze sześć razy. Kierował Fideszem w latach 1993–2000, a potem od roku 2002. Przekształcił partię z liberalnej na konserwatywno-ludową.

Viktor Orbán – działalność polityczna

Viktor Orbán był premierem w latach 1998–2002, tworzą centroprawicowy gabinet, w którego skład wchodził Fidesz, Węgierskie Forum Demokratyczne i Niezależna Partia Drobnych Posiadaczy. W czasie istnienia pierwszego rządu Orbána Węgry weszły do NATO i rozpoczęły debaty nad przystąpieniem do Unii Europejskiej; do tego obniżyła się inflacja i spadła stopa bezrobocia.

Orbán popierał liberalizm gospodarczy, wpłynął na zniesienie czesnego za studia, chciał, żeby państwo wspierało małe przedsiębiorstwa. W przekonaniu Viktora Orbána należało dążyć do integracji w Europie i poszerzać UE o państwa bałkańskie, a także opierać się na chrześcijańskich wartościach.

W latach 2002–2010 Viktor Orbán działał w opozycji. W 2010 roku ponownie wygrał wybory, tworząc swój drugi rząd w koalicji Fideszu z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową. Ten rząd Orbána wprowadził 16-procentowy podatek liniowy PIT, a także zmniejszył CIT dla mniejszych przedsiębiorstw. Gdy od 2011 roku zaczął zwiększać się kryzys gospodarczy, rząd Viktora Orbána podniósł VAT do poziomu najwyższego w Unii Europejskiej – 27 proc.

W 2010 roku zaczęły się protesty opozycji, która sprzeciwiała się wprowadzeniu nowej konstytucji, której zarzucano ograniczanie demokracji. Gabinet Orbána spotkał się też z krytyką mediów międzynarodowych. W 2014 roku koalicja Orbána wygrała kolejne wybory parlamentarne.

Viktor Orbán – życie prywatne

Viktor Orbán poślubił prawniczkę Anikó Lévai, z którą ma pięcioro dzieci. Wyznaje kalwinizm, gra w piłkę nożną, należał do zespołu Felcsút FC, a w 2007 roku założył Akademię Piłkarską Ferenca Puskása. Otrzymał Wielki Krzyż Orderu św. Grzegorza Wielkiego, a „Gazeta Polska” określiła go Człowiekiem Roku 2013.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj22ltf
dj22ltf
dj22ltf
Więcej tematów
dj22ltf