Pierwsza taka sytuacja od ponad tygodnia. Raport Straży Granicznej
Straż Graniczna poinformowała, że 17 osób w niedzielę próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią i dostać się do Polski. Ostatnie podobne incydenty odnotowano 26 stycznia.
"Na granicy z Białorusią w niedzielę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 17 cudzoziemców. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach placówek SG w Czeremsze i Narewce" - czytamy w komunikacie SG opublikowanym w poniedziałek w serwisie X.
W raporcie podkreślono, że "widząc polskie patrole, osoby te wycofały się na Białoruś".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego Tusk "ograł" Lewicę? "Odpowiedź jest bardzo prosta"
To pierwsze w lutym próby przekroczenia granicy z Białorusią odnotowane przez SG. Ostatnie próby miały miejsce 26 stycznia.
Z sukcesywnie publikowanych przez SG danych wynika, że od stycznia coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie są odnotowywane próby przekroczeń tej granicy. Np. tylko od połowy stycznia było kilkanaście dób bez przekroczeń.
W styczniu łącznie takich prób było ok. 90. To dużo mniej, niż w minionych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku - blisko 26 tys.
Granica polsko-białoruska. Budowa zapory
Na odcinku 186 km granicy z Białorusią, w 2022 roku zbudowano stalową zaporę o wysokości 5,5 metra, która stanowi główny element zabezpieczenia przed nielegalną migracją. Zapora ta jest uzupełniana przez działający na długości 206 km tzw. system bariery elektronicznej, który składa się z systemu kamer i czujników.
W listopadzie Straż Graniczna wybrała wykonawcę zapory elektronicznej na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja ta będzie kosztowała 280 milionów złotych, z czego większość stanowią środki unijne.
Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, a w ich skład wejdzie m.in. około 4,5 tysiąca kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tysiąca słupów kamerowych. Centrum nadzoru nad tym systemem powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
Planowane jest także utworzenie bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Wykonawcą tego zadania będzie firma Sprint SA z Olsztyna.
Czytaj więcej:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski