Trwa ładowanie...
d4a7p0i
01-10-2014 03:31

Ostatnia mowa Radovan Karadzića przed Międzynarodowym Trybunałem

Radovan Karadżić rozpocznie dziś wygłaszanie mowy końcowej przed Międzynarodowym Trybunałem do spraw Zbrodni w Byłej Jugosławii. Wczoraj mowy zakończyli prokuratorzy. Zażądali dla byłego lidera bośniackich Serbów kary dożywotniego więzienia. Każdej ze stron na wygłoszenie mów końcowych przyznano 10 godzin. Prokurator zażądał dożywotniego więzienia dla Karadżicia.

d4a7p0i
d4a7p0i

Karadżić przed haskim Trybunałem broni się sam. Korzysta jedynie z pomocy prawnych doradców. Oczekuje się, że Karadżić raz jeszcze odżegna się od stawianych mu zarzutów, a zwłaszcza swojej roli w masakrze w Srebrenicy, gdzie serbskie wojsko zamordowało prawie 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. W 2010 roku mówił przed Trybunałem, że to zdarzenie było "ustawione przez jego muzułmańskich wrogów".

11 najcięższych zarzutów

69-letniemu obecnie Radovanowi Karadżiciowi postawiono w sumie 11 zarzutów dotyczących zlecania i nadzorowania masakr, a także zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych podczas wojny w Bośni w latach 90. Karadżić jest obciążany odpowiedzialnością za śmierć ponad 100 tys. ludzi i za to, że ponad 2 miliony musiało opuścić swe domy.

Prokuratorzy: szereg zbrodni

Według prokuratorów, Radovan Karadżić i dowódca oddziałów bośniackich Serbów generał Ratko Mladić działali wspólnie i w porozumieniu w celu "oczyszczenia" z bośniackich muzułmanów i Chorwatów terytoriów uważanych przez bośniackich Serbów za "własne". W czasie "czystek etnicznych" serbscy żołnierze brutalnie traktowali ludność cywilną, gwałcili kobiety, niszczyli obiekty kultury i kultu religijnego. Karadżić ma być także odpowiedzialny za trwające ponad trzy lata oblężenie Sarajewa, w czasie którego zginęło około 10 tysięcy osób, a kilkanaście tysięcy zostało rannych. Oskarżono go również o to, że wydał rozkaz zatrzymania i użycia jako "żywe tarcze" żołnierzy ONZ (błękitnych hełmów).

Pierwszy akt oskarżenia wobec Radovana Karadżicia i generała Ratko Mladicia przedstawiono 25 lipca 1995 roku. Drugie oskarżenie obejmujące zbrodnie w Srebrenicy przedstawiono 16 listopada tego samego roku.

d4a7p0i

Karadżić był poszukiwany Międzynarodowym Listem Gończym. Po 12 latach ukrywania się pod zmienionym nazwiskiem Dragan Dabić został zatrzymany 21 lipca 2008 roku w Belgradzie. Prawie natychmiast został przewieziony do więzienia w Hadze. Proces rozpoczął się 26 maja 2009 roku.

Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw Zbrodni w Byłej Jugosławii został powołany na mocy rezolucji 827. Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25 maja 1993 roku. Była ona odpowiedzią na zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, masowe mordy, czystki etniczne i inne poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, do których doszło w byłej Jugosławii.

d4a7p0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a7p0i
Więcej tematów