Trwa ładowanie...

Orban cieszy się z wprowadzenia kontroli na niemieckiej granicy

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild", że cieszy się z wprowadzenia kontroli na granicy niemiecko-austriackiej. Dodał, że jest to dopiero pierwszy krok i należy umocnić teraz granice Grecji.

Share
Orban cieszy się z wprowadzenia kontroli na niemieckiej granicy
Źródło: PAP, fot: JULIEN WARNAND
d1g63ln

W wywiadzie, który "Bild" opublikuje w całości w poniedziałek, Orban powiedział, że krok, jaki podjął Berlin, był konieczny, "by chronić wartości niemieckie i europejskie".

"Mamy głębokie zrozumienie dla decyzji Niemiec i chcemy wyrazić swą solidarność" - dodał premier.

Orban powiedział ostatnio, komentując wydarzenia związane z napływem uchodźców, że "nie jest to kryzys europejski, tylko kryzys Niemiec". Węgierski premier obarczał wielokrotnie Berlin odpowiedzialnością za wywołanie fali uchodźców.

d1g63ln

Niemiecka kanclerz Angela Merkel podjęła na początku września decyzję o otwarciu granicy dla syryjskich uchodźców, reagując na marsz, w kierunku Austrii, tysięcy migrantów z Budapesztu, gdzie od wielu dni koczowali na dworcu kolejowym Keleti w Budapeszcie. Rząd Niemiec podkreślał, że była to jednorazowa akcja spowodowana nadzwyczajną sytuacją i podyktowana względami humanitarnymi. W wyniku decyzji Merkel w ciągu kilku dni do Niemiec przyjechało co najmniej 30 tys. azylantów.

W niedzielę minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere poinformował, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach, począwszy od granicy południowej z Austrią, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów. Zawieszony został też ruch kolejowy między Niemcami a Austrią.

W ubiegłym tygodniu węgierskie MSW zaproponowało wprowadzenie w kraju stanu kryzysowego w związku z masowym napływem migrantów. Najnowsze węgierskie przepisy przewidują kary za nielegalne przekroczenie węgierskiej granicy z Serbią, gdzie budowane jest ogrodzenie z siatki i drutu żyletkowego.

Zobacz także: Niemiecki rząd wprowadza kontrolę na granicy z Austrią

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1g63ln

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g63ln
d1g63ln
Więcej tematów