Trwa ładowanie...
d3b70oy

Orban cieszy się z wprowadzenia kontroli na niemieckiej granicy

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild", że cieszy się z wprowadzenia kontroli na granicy niemiecko-austriackiej. Dodał, że jest to dopiero pierwszy krok i należy umocnić teraz granice Grecji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orban cieszy się z wprowadzenia kontroli na niemieckiej granicy
(PAP, Fot: JULIEN WARNAND)
d3b70oy

W wywiadzie, który "Bild" opublikuje w całości w poniedziałek, Orban powiedział, że krok, jaki podjął Berlin, był konieczny, "by chronić wartości niemieckie i europejskie".

"Mamy głębokie zrozumienie dla decyzji Niemiec i chcemy wyrazić swą solidarność" - dodał premier.

Orban powiedział ostatnio, komentując wydarzenia związane z napływem uchodźców, że "nie jest to kryzys europejski, tylko kryzys Niemiec". Węgierski premier obarczał wielokrotnie Berlin odpowiedzialnością za wywołanie fali uchodźców.

d3b70oy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel podjęła na początku września decyzję o otwarciu granicy dla syryjskich uchodźców, reagując na marsz, w kierunku Austrii, tysięcy migrantów z Budapesztu, gdzie od wielu dni koczowali na dworcu kolejowym Keleti w Budapeszcie. Rząd Niemiec podkreślał, że była to jednorazowa akcja spowodowana nadzwyczajną sytuacją i podyktowana względami humanitarnymi. W wyniku decyzji Merkel w ciągu kilku dni do Niemiec przyjechało co najmniej 30 tys. azylantów.

W niedzielę minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere poinformował, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach, począwszy od granicy południowej z Austrią, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów. Zawieszony został też ruch kolejowy między Niemcami a Austrią.

W ubiegłym tygodniu węgierskie MSW zaproponowało wprowadzenie w kraju stanu kryzysowego w związku z masowym napływem migrantów. Najnowsze węgierskie przepisy przewidują kary za nielegalne przekroczenie węgierskiej granicy z Serbią, gdzie budowane jest ogrodzenie z siatki i drutu żyletkowego.

Zobacz także: Niemiecki rząd wprowadza kontrolę na granicy z Austrią

d3b70oy

Podziel się opinią

Share
d3b70oy
d3b70oy
Więcej tematów