Trwa ładowanie...
józef pinior
+1

Oburzenie po przecieku do TVP ws. Józefa Piniora. "Odegrano szopkę"

Trzy miesiące temu umorzono śledztwo ws. ujawnienia przez TVP nagrań podsłuchanych rozmów byłego senatora Józefa Piniora - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Prokuratura podejrzewała o przeciek poznańskich sędziów, ale sprawców nie wykryto. - Odegrano szopkę - przekonują. I wskazują na Zbigniewa Ziobrę.

Share
Oburzenie po przecieku do TVP ws. Józefa Piniora. "Odegrano szopkę"
Źródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d1remng

Józefa Piniora, legendę "Solidarności", potem europosła i senatora Platformy Obywatelskiej, zatrzymali dwa lata temu agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Poznańscy prokuratorzy zarzucili mu przyjmowanie łapówek i płatną protekcję. Pinior nie przyznał się do winy.

Gdy był już na wolności, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu telewizji TVP Info. Zagroził, że ujawni dowody przeciwko Piniorowi, w tym nagrania z podsłuchów telefonicznych. Ostatecznie tego nie zrobił.

d1remng

Miesiąc później nagrania wyemitowała w swoim programie w TVP1 prawicowa dziennikarka Anita Gargas. Nie podała, skąd miała nagrania znajdujące się w aktach śledztwa.

Podlegająca Ziobrze prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przecieku i bezprawnego ujawnienia podsłuchanych rozmów. Prowadził je łódzki wydział Prokuratury Krajowej. Prokuratorzy postanowili przesłuchać wszystkie osoby, które miały dostęp do akt śledztwa w sprawie Piniora: agentów CBA z Wrocławia, prokuratorów i pracowników prokuratury z Poznania. Nikt nie przyznał się do wyniesienia nagrań.

Prokuratura przesłuchała więc pracowników sądu i sędziów z Poznania, którzy nie zgodzili się na aresztowanie Józefa Piniora. Według informacji "Wyborczej" powiedzieli oni prokuratorowi, że nie wiedzą, skąd Anita Gargas miała nagrania podsłuchanych rozmów. Dodali, że nie mieli żadnego interesu w ich ujawnianiu.

- Od początku sprawy Piniora było wiadomo, komu zależy na publicznym ujawnieniu nagrań obciążających podejrzanych. Tą osobą był minister Ziobro, który sam groził publicznie ujawnieniem tych nagrań - komentuje w rozmowie z dziennikiem jeden z poznańskich sędziów.

d1remng

- Odegrano szopkę. Każdy rozsądnie myślący człowiek wie jednak, że to nieprawdopodobne, by przeciek w tej sprawie wyszedł z sądu. Byliśmy przekonani, że to śledztwo nic nie wykaże, bo po prostu wykazać nie może - dodaje.

Jak ustaliła "Wyborcza", trzy miesiące temu śledztwo umorzono. Sprawców przecieku nie wykryto.

Anita Gargas i jej współpracownicy odmówili śledczym informacji, w jaki sposób zdobyli nagrania z akt śledztwa. Powołali się na tajemnicę dziennikarską.

Proces Józefa Piniora ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu.

d1remng

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Paweł Kukiz zadzwonił do studia. Sprostował słowa Marka Jakubiaka

d1remng

Podziel się opinią

Share
d1remng
d1remng
Więcej tematów